| Teodor321111111111 a întrebat:

Buna,as vrea sa-mi deschid un magazin de accesorii telefoane, reparatii telefoane, ce trebuie sa fac pentru asta? Cum gasesc distribuitori de accesorii, cum se procedeaza, se cumpara toate odata sau nu stiu? 2 ce proceduri legale trebuie sa urmez, spatiul fiind inchiriat? Trebuie sa-mi deschid o firma, nu? Cum fac asta? 4. imi trebuie ceva diploma it sau ceva sau pot si fara oadata ce mi-am deschis firma?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Aduni bani (seriosi) pentru pornirea afacerii (cateva zeci de mii de euro)
2. Cauti un spatiu pentru punctul de lucru al firmei, intr-un vad foarte bun, fara concurenta
3. Cauti un specialist bun in reparatia telefoanelor
4. Cauti un contabil bun. El te va indruma cum sa-ti deschizi firma, cum sa procedezi cu finantele, angajatii etc.
5. Furnizori poti gasi usor si pe internet, preferabil importatori directi.
6. Nu ai nevoie de diploma. Este suficient sa ai angajati cu buna pregatire si experienta in meserie. Oricum, pentru eventualele probleme TU vei fi responsabil, ca patron-asociat unic.

| Teodor321111111111 explică (pentru Bula):

Am ceva bani da,,
2 punct de lucru gasit, 3, sunt destul de bun la asta dar ..eu ma gandeam cv sa si stau in magazin like 8h si intre timp mai repari cate un telefon un ceva,, doar incepem mai de la zero ce zici tu e cu totul altceva boom 3 4 angajati, zeci de mii de euro,, asta e de alt nivel,, e intrebam altceva pasii ce trebuie sa i parcurg ca sa pot deschide o firma eu fiind singurul angajat pentru inceput,, nu poti incepe direct cu 2 3 angajati pana nici nu sti daca merge,, nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun, ce mi ai spus tu e asa in mare si la vrajeala nici un indiciu direct spre ceva asta cam toata lumea stie o informatie reala doresc pe unde trebuie sa merg ce acte mi trebuie ceva asa ceva multumesc de raspuns oricum

| Bula a răspuns (pentru Teodor321111111111):

Daca vei lucra singur la inceput, atunci poti incepe ca PFA sau SRL mic, debutant.
In ambele cazuri rebuie sa te registrezi la Registrul Comertului si la Finante.
De asemenea, daca vei duce contabilitate (nu impozit forfetar), atunci vei avea nevoie de un contabil.
Pentru a face simple operatii (gen schimbare folie de sticla, constatare primara defecte etc.) nu prea ai nevoie de echipament sofisticat, este suficienta o masa si un scaun.
Pentru a face schimbare de componente la aproape orice fel de telefoane, ai nevoie de scule si echipamente specifice manoperelor, unele fiind chiar foarte scumpe (de ordinul chiar a mii de dolari).
De asemenea, trebuie sa ai o rezerva financiara serioasa pentru cazurile de despagubire a eventualelor aparate deteriorate de tine. Aici, riscul creste paralel cu numarul clientilor.
In final, trebuie sa iei in calcul rentabilitatea. Pentru a avea un venit minim necesar, trebuie sa ai zilnic incasari de minim 100 euro, pentru a recupera cheltuielile initiale si a acorda salariile angajatilor (initial pentru tine si contabil).

| Teodor321111111111 explică (pentru Bula):

Mersii