| Madutzza98 a întrebat:

Buna, as vrea sa stiu daca a accesat cineva fondurile nerambursabile? Si daca da, ce a trebuit să faceti?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa ai peste 18 ani, sa ai firma deja existenta si functionala, cu sediu, autorizari de functionare luate, sa ai proiect facut corect, pentru serviciile care se vor presta, sau agricultura si sa ai 30-40% din suma investitiei.

| Madutzza98 explică (pentru Violleta2022):

Nu, eu am inteles ca nu e neapărat să ai firma, si daca nu ai si vrei de ex sa iti deschizi ceva cică merge, dar trebuie să ai 4.500 de lei ca sa plătești sa iti faca ei firma si toate alea

| Violleta2022 a răspuns (pentru Madutzza98):

Cine ti-a dat informatia asta nu are habar de asemenea proiecte europene cu fonduri nerambursabile, fiindca nu-ti da nimeni bani pe persoana fizica si fara sa intrunesti conditiile impuse de EU.

Este obligatoriu sa ai firma, cu cladirea, locatia sau terenul deja inchiriate sau propietate persoanala, cu toate certificarile de functionare la zi si evident, sa ai mana( sau in cont banca), 30-40% din banii de investitie, ca nu primesti restul.
Fondurile se dau numai pentru prestari servicii si agricultura!
Intocmirea priectului este laborioasa, dar de ea depinde primirea finantarii.
Daca ai nevoie de 100.000 euro, tu trebuie sa ai deja 30.000-40.000 euro disponibili si ei iti vor da restul!

Ai nevoie de bani pentru inceperea proiectului, asa cum se stipuleaza in noile reguli ale Ministerul Educatiei si Cercetarii.

Uite aici un fragment:
"Regiunea Nord Est (județele Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava și Vaslui). Bugetul total disponibil aici este de 31, 4 de milioane de euro.
Regiunea Vest (Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara). Bugetul total disponibil aici este de 36, 6 de milioane de euro.
Vor putea solicita finanțare firmele care se încadrează în categoriile microîntreprinderi, întreprinderi mici și întreprinderi mijlocii din mediul urban. În mediul rural, doar întreprinderile mijlocii vor putea accesa acești bani.

Valoarea finanțării nerambursabile acordate este de minimum 200.000 euro și maximum 1 milion euro (ajutoare de minimis și ajutoare regionale).

În regiunea Nord-Est, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 60% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 70% pentru firmele mici și micro.

În regiunea Vest, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 45% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 55% pentru firmele mici și micro.

Restul din cheltuielile eligibile plus cheltuielile neeligibile din proiect va trebui suportat de beneficiar (din surse proprii, credite bancare etc.)"

Citeste mai multe, in articolul emis de Minister:
https://www.b1.ro/......96458.html

https://ec.europa.eu/......funding_ro