| vreaubebe a întrebat:

Buna ziua

la semnarea unui precontract de vanzare-cumparare cu avans de 2000 de euro care sunt cheltuielile notariale? va multumesc mult
contractul este necesar in forma autentica in fata unui notar deoarece obiectul contractului( un apartament) va fi cumparat cu credit bancar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Socotind euro la 4, 10 lei(2000 euro vor reprezenta 8.200 lei) cheltuielile vor fi de 265 lei, reprezentand: 181 lei onorariul notarial, 44 lei TVA la onorariu si 40 lei extrasul CF pentru autentificare. Daca euro va fi mai mult suma va creste cu cativa lei iar daca va fi mai putin aceasta va scadea cu cativa lei. Nu va trebui sa platesti TVA daca notarul public nu este platitor de TVA(daca este la inceput). Numai bine!

| vreaubebe explică:

Multumiri din suflet domnule Ioan