| saresipiper a întrebat:

Buna, ce acte, documente imi trebuie ca sa pot pune unghii cu gel? Trebuie sa am PFA?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Poti si pfa poti si srl. Un jurist/contabil mai rasarit iti poate explica avantajele si dezavantajele.

| Dintrebare a răspuns:

Daca vrei sa inchiriezi un spatiu intr-un salon, da, trebuie sa faci un PFA. Dar daca vrei sa lucrezi de acasa, merge si la negru (nu e legal, normal). In caz ca faci PFA o sa ai nevoie de ajutorul unui contabil sau sa inveti tu niste chestii elemenatare pentru ca trebuie sa depui declaratii la ANAF. De deschis firma nu e greu. Mergi la registrul compertului si se rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pot platii veniturile independent. Daca ai peste o anumita suma aprox 25mii lei atunci trebuie pfa sau srl. Exista declaratie pe care o faci si platesti pentru categoria de venit in care te incadrezi, nu stiu care e aia intreaba pe cineva care lucreaza cu asta

| lorena1gianinak a răspuns:

Daca vrei sa pui unghii la tine acasă ai nevoie de acte?

| saresipiper explică (pentru lorena1gianinak):

Pai da. Daca vine un control si tranteste o amenda?