| ANONIM12737 a întrebat:

Ce documente trebuie pentru a face acte pe casa la notar?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Cel mai ușor și bine este să mergi la un notar din orașul tău, îți va face o listă cu documentele necesare și îți va comunica și prețul.

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca ai o casa ai si acte pe ea. Ce acte ai? Cum ai dobandit-o?

| mi25 a răspuns:

Ce acte vrei sa faci? De proprietate? Proprietatea se dovedeste cu extrasul de carte funciatra.
Daca nu-i inscrisa acolo notarul nu-ti face nici un act, iar tu trebuie sa apelezi la instanta.
Daca este inscrisa, dar este pe alt nume, sunt trei situatii:
- prin mostenire
- prin cumparare, donatie, testament etc.
- prin uzucapiune.

Am spus asta, ca nu ai explicat care este pozitia casei.