| Alycia_Alicia_1989 a întrebat:

Buna! Ce inseamna proces verbal de declararare a starii de insolvabilitate?

1 răspuns:
| Simo345 a răspuns:

In cazul in care o persoana fizica (om) sau persoana juridica (societate) nu are bunuri/venituri sau are, dar sunt insuficiente pentru plata obligatiilor fiscale (datorii la stat), organul fiscal ( in urma unei proceduri de verificare complexe, toate dovezile, actele, etc) se emite un procesul verbal de declarare a starii de insolventa, prin care se constata ca nu are bani sau are insuficienti si suma respectiva datorata se va scadea/diminua.