| Eu_8005 a întrebat:

Cum credeti depozitele de marfuri mai sunt o necesitate in ziua de azi?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu ce crezi?
Daca mergi sa cumperi o paine si nu ar exista depozite, ce s-ar intampla?
Taranul ar fugi pe camp sa semene, sa astepte sa creasca si sa culeaga 2 kg grau, dupa care l-ar duce la moara sa faca 1kg faina din el, brutarul ar merge la moara sa cumpere kilogramul de faina din care sa faca o paine, iar tu ai avea painea dupa circa 6-10 luni pe masa big grin

Timpul duratei tehnologice (de productie) completa, de obicei, este lung, totodata marfa trebuie asigurata continuu consumatorilor. Fara depozite, acest lucru e imposibil.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E normal. Aceste depozite sunt firme cu o capacitate financiara mare, care importa en gros. Magazinele mici se aprovizioneaza cu mai putine produse neavand capacitatea de a cumpara multe. Exista o piramida a distributiei din care fac parte inclusiv hipermarketurile. Nu se poate altfel.

| minrest a răspuns:

Dar ce are ziua de azi? Depozitele de marfuri sunt partea esentiala a oricarei logistici si au fost necesare intodeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ar fi importante. Ele ajuta foarte mult in anumite domenii