| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cum imi fac un card de debit ca sa imi intre pensia de handicap in acel card?

Mama mea imi opreste toata pensia si nu imi da nici macar 100 lei.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca esti major poti merge in orice banca si ceri un cont cu card de debit atasat. Eu am la BT si is multumit, cel mai bun prieten la ING si zice doar bune despre ei. BRD nu recomand, au bancomate antice si comisioane umflate.

Sau intri pe pagina lor de net si iti explica cum sa ceri card online, dar atunci sunt sanse sa afle mama ca vine prin posta.

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa te orientezi sa ai aproape o agentie a bancii si, mai ales, un bancomat al bancii respective. Daca locuiesti la comuna, unele banci nu au bancomate.
Recomand pentru tine BCR-ul, deoarece nu ai comisioane la retragere daca iti face card cu primire de pensie. Pentru 3 lei comision pe luna poti sa-ti faci si BCR Baking.

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa te orientezi sa ai aproape o agentie a bancii si, mai La ING nu recomand deoarece, in caz ca nu functioneaza bancomatul nu poti soate bani de la ghiseu.

| RxTx a răspuns:

Te duci la banca TRANSILVANIA pentru ca nu au surprize ascunse
cu buletinul le explici si in 10 minute complecteaza ei niste formulare
apoi gata revii in decurs de maxim 14 zile dar este posibil sa iti zica sa recii si in 9 zile sau putin mai putin

revii tu asa in 7 zile găsesti plicul la ei
semnezi ca ai primit card-ul

scoti din plic card-ul
de pereferat sa ai la tine un marker permanent din ala de scris pe cd-uri cu el ca teoretic ar trebui să semnezi pe acel card
semnezi pe spatele card-uli are un loc special unde sa semnezi pe el

iei card-ul o iei pe doamna de la ghiseu până la ușa băncii la bancomat o rogi sa vină cu tine sa iti explice

bagi card-ul in bancomat il activezi iti da un sms
bancomatul te intreaba codul din sms-ul primit
bagi codul din sms-ul pe care tocmai l-ai primit pe telefonul mobil
apoi bancomatul te intreba ce pin doresti sa ai la card

iti pui un pin, il salvezi si in telefonul tau ca si cand ar fi numarul cuiva de telefon ca sa nu il uiti.

apoi te duci la comisia de handicap sau nu stiu cine iti trimite tie banii
afli cine iti trimite banii
sau ceri la posta sa iti bage banii direct pe card
si posta o sa iti zica daca pot sa faca ei chestia asta
sau o sa te trimita undeva la o caserie ceva secretariat pe undeva si te duci acolo spui CODUL IBAN de la card-ul tau

CODUL IBAN ESTE SCRIS PE HARTIA ACEEA PE CARE VINE CARDUL CU EA
SAU CERI ATUNCI CAND ITI DA CARD-UL SA ITI SCOATA LA IMPRIMATA SI CODUL IBAN CA E LUNG SI DACA GRESTI O LITERA SAU O CIFRA AJUNG BANII LA ALT CINEVA
si are vreo 60 de litere si cifre mai bine sa til primteze cei de la banca sa te duci cu el printat sa nu apara zapaceala.

si cam gata asta este toata treaba

DAR TU CE HANDICAP AI
CA DACA TU AR TREBUI SA AI HANDICAP MINTAL GRADUL 1
TERORETIC DACA AFLA CEI DE LA COMISIE CA ESTI ATAT DE INTELIGET DE AI FACUT SINGUR TAOTA OPAREATIUNEA ASTA POATE TE TRECE LA GRADUL 3

| ZyRRe a răspuns (pentru RxTx):

Codul iban are 16 caractere. Nicidecum 60

| RxTx a răspuns (pentru ZyRRe):

Ce e mai mult de trei e multe

| HUAWEHUAWE a răspuns:

1.Porneste telefonul pe inregistrare sau filmare si baga-l in buzunar.

2. Spune-i asa : Te rog frumos, da-mi banii din pensia de handicap, luna asta imi trebuiesc toti pana la ultimul leu, indiferent de cat de mult crezi tu ca ai nevoie pentru a ma ingrijii, exact asa.

3. Daca refuza, pasul 3 iesi din camera, opresti inregistrarea /filmarea, iesi la poarta si suni politia.

4.Le arati filmarea, le spui ca nu poti accepta asta si o sa -ti primesti banii din momentul ala in colo 100% mereu.

Daca mama ta nu mai vrea sa te,, ingrijeasca,, desii nu cred ca ai nevoie, tot la ei suni si ii intrebi : Cum pot primi un asistent/ingrijitor deoarece parintii nu mai vor sa ma tina sub ingrijire, eu avand handicapul... si i-l spui.

Si stai linistit, cu banii pe handicapul tau.