| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am 30 ani si primesc o pensie de handicap de 1.000 RON si nu pot sa beneficiez de ei ca mama mea ii opreste pe toti si eu daca ii cer 100 RON din pensia mea face ca trenul din gara.

De exemplu ieri am cerut mamei mele 100 RON ca sa ma duc la un film cu iubita mea si nu a vrut sa imi dea si de suparare am facut-o zgarcita si apoi a venit catre mine si mi-o dat o palma, dupa de nervii i-am aruncat telefonul din geam de la etajul 5 si dupa am plecat nervos de acasa si nu m-am mai intors pana pe la 1 noaptea.

Stiu ca nu am facut bine ca i-am aruncat telefonul din geam, dar nu e frumos ca mama mea sa imi opreasca toata pensia si se gandeste numai la ea, voi ce pareri aveti?

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu știu un caz ca tine. Tot cu 1000 lei pensie. Mama lui îi dă 200 din pensie, plus 100 din chiria ce o ia de pe un apartament ce îl mai are. Ea recunoaște că băiatul ei are nevoie de un ban de buzunar. Chiar daca nu stau strălucit, ea are pensie de 1400 și mai au chiria apartamentului, de 1100, cu ea ce se mai descurca. Dar ea știe să împarta banii, incit sa ii asigure băiatului absolut tot ce trebuie, inclusiv îmbrăcăminte, tratament, etc.
Nu cred că e ok ce face mama ta. Nici ce ai făcut tu, că i-ai aruncat telefonul pe geam. Dar, ca unul care a trăit o perioada in lipsuri, și știu ce înseamnă să nu ai, și să te bucuri daca un prieten te ajuta cu citiva lei, te înțeleg. La un moment dat ți se face lehamite. Și tu ai avut pe cine sa îți verși frustrarea.
Poate că așa va înțelege că măcar de frica ar trebui sa îți dea niste bani de buzunar. Altfel risca sa piardă mult mai mult.
Poate că ar trebui sa discuți asta cu cineva apropiat, și de tine, și de ea, care sa vorbească cu ea și să o facă să înțeleagă nevoia ta.

Bula
| Bula a răspuns:

Timp de cateva luni nici nu vei primi nici un ban de la mama, pana ce nu se recupereaza pretul telefonului + mancarea si restul cheltuielilor aferente tie.
Asta poate fi chiar si mai mult de un an.
Pana atunci poti reflecta acasa: cum sa vorbesti si sa te comporti cu altii (in special cu mama ta, cine te ingrijeste).

| RxTx a răspuns:

Trebuie sa ii opresca mama ta pe aproape toti
vad ca stii sa scrii si sa citesti
asa ca nu esti chiar handicapat
HAI SA ITI DAU IDEI SA FACI BANI

inveti programare
inveti ceva
faci pe calculatori
bagi anunturi

uite sunt o multime de importatori de chiciuri care au nevoie de site-uri
si care au nevoie de promovare
cum ar fi sa te implici si tu sa faci ceva
nu sa stai cu mana intinsa la mama ta
ca ajungeti pe strada
ti-ar placea sa ajuingi la cersit sa ninga peste tine sa nu ai unde sa te duci si sa trebuiasca sa dormi pe strada

asa ca daca chiar ai vrea sa faci ceva
exista multi instalatori de exemplu de tevi de apa de centrale termice
ii suni si le propui sa le faci site sa le faci reclama pe internet
si gata pana la urma ajungi si patroni

tu nu te mai vedea ca si cand ai fi si handicapat mintal
te plangi prea mult
te-ai invatat sa fii aplaudat si mangaiat
viata e dura

dar ai putea sa faci ceva daca chiar ai vrea
si nu minti ca nu exista job-uri on-line

uite pana si eu as fi interesat sa iti dau 50 lei / zi sa bagi anunturi pentru mine

darpoi altii mai bogati

| Frank51 a răspuns:

Nice try, aproape m-ai convins până am ajuns la aruncatul telefonului laughing

| SilentRain a răspuns:

Mergi și pune pensia pe un card, așa se vireaza direct in contul tau
Ai 30, nu 5 ani
Dacă iubita îți merge la muncă luați o chirie, ți-ar prinde bine și un job

| gabicoo a răspuns:

Ești troll!

| Lioana a răspuns:

Daca tu nu ai alt venit decat pensia aceea de handicap, care e o suma destul de mica, care nu ti-ar ajunge sa traiesti singur, deci traiesti si din banii mamei tale, si daca ea sta prost cu banii, e de inteles de ce ti-a refuzat cererea.

| mi25 a răspuns:

Ceva nu iese la calcul. Indemnizatia pentru handicap nu poate fi 1000 de lei.
Daca este handicap accentuat, indemnizatia este de 395 lei.
Daca este handicap grav fara insotitor, indemnizatia este de 526 lei.
Daca este handicap grav cu insotitor, indemnizatia este de 526 lei plus cea de insotior de 1348 lei.
Daca imi spui care este situatia, iti spun si ce ar trebui sa faci.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru mi25):

Poate e pensia de boala, nu de handicap
Am o cunostinta care are pensie de boala care este de 1000 de lei!

| LordCristobal a răspuns:

Nu e normal comporatmentul mamei tale in prima faza.
Dar trebuie sa iti gasesti ceva de minca si sa te muti de la mama ta ca sa ai linertate mai mare de miscare.

| Sophieka a răspuns:

Ce handicap ai de nu poti lucra si reface viata?

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns (pentru Generalgrevious):

Poate ai o tulburare care se poate remedia... Meditatii ghidate, un terapeut bun si disciplina si vei fi ok.

| cristi202 a răspuns (pentru Generalgrevious):

Daca ai handicap gradul Ii, poți lucra 4 ore, și te poți angaja ca curier la Tazz sau Glovo. Nu trebuie sa le spui că ai handicap, zici doar că vrei sa lucrezi 4 ore. Daca ai aruncat telefonul de la etajul 5, înseamnă că stai la oraș, și cam in orice oras mai mare poți face asta. Chestia faina e că îți faci programul cum vrei tu. Cît lucrezi, atît cistigi. Asta înseamnă că e un job lejer. Vorbești cu mama ta ca la pensie sa îți dea 400-500 de lei sa îți iei o bicicletă bunicica, (găsești și la 200, dar trebuie sa fie ceva mai buna, sa te tina, nu sa tot repari la ea) căci e neapărat necesară, cu ea faci transportul, și în două saptamini ii poți da banii înapoi, oricît ai lucra. Daca tragi tare prima saptamana, poți să îi dai la primii bani luati. Așa, poți face lejer 1000-1500 lei care sa fie doar ai tai.

| helpforyou a răspuns:

Vad ca traiti intr-o permanenta tensiune. Nu e de bine.
Cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| ZappyTv69 a răspuns (pentru helpforyou):

A zis la început ca are 30 happy

| m4r1qzx a răspuns (pentru helpforyou):

A scris că are 30 ))

| helpforyou a răspuns (pentru ZappyTv69):

Ok.

| helpforyou a răspuns (pentru m4r1qzx):

Știu.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu zic să-ți cauți un servici unde să poți lucra.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Generalgrevious):

De scris văd că poți scrie. de vorbit la poți? dacă da. Să știi că sunt multe job uri care exact asta cer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BĂIETE - mama ta primește EA îndemnizațe de însoțitor pentru tine.

NU iei tu PENSIE de 1000 lei pentru handicapul pe care îl ai.

Dacă NU are grijă mama ta de tine este posibil să fi INTERNAT într-un cămin.

DECI - ai grijă că depinde de mama ta ca să NU ajungi INTERNAT.

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă ești minor, mama ta are tot dreptul să îți i-a toți banii. Însă, frumos din partea ei ar fi să îți de a și ție o parte. Iar dacă ești major, deja nu e atât de normal. Ii poți da o parte, dacă trăiești cu ea în casă, dar să ai și tu. Nu e normal să îți i-a toți banii. Însă nici ce ai făcut tu nu e normal. Trebuia să stai cu ea de vorbă și să vorbești despre asta.

| Fantaspirit a răspuns:

Că te tratează ca pe o trotineta fara roti, când permiți oamenilor să fii luat în balon așa se întâmplă, ei se obișnuiesc ca și cum ar fi ceva firesc asta fiindcă și fost tu cu ei prea permisiv.

| Fantaspirit a răspuns:

Ce boală mintală ai? Nu ai cum sa ai handicap mintal că am văzut când te luai cu drimerro la harța și îi dădeai replici destul de șmechere laughing raționale,un handicapat nu are cum sa se descurce așa bine într-o "încăierare", schimb de replici acide. Ai retard mintal sau ce ai? Ce au oamenii cu tine de te marginalizează? Prost bata nu prea pari și nici handicapat. Ai obișnuința de a te certa cu lumea din orice lucru mărunt? Poate de asta, altfel nu îmi explic că altfel nu au cum să știe că ești nebun daca tu nu le spui, și îți recomand să nu spui nimănui că ai probleme psihice.
Eu îți doresc succes și nu te da bătut, fii bărbat!

Răspuns utilizator avertizat
| m4r1qzx a răspuns:

Îmi pare rău dar în România nu există așa ceva.Seară faină!

| TURRYfa a răspuns:

Eu zic sa o arunci pe geam si p[e ea, sti cum e, daca telefonul era prost... prost la prost se aduna