| Elyiela a întrebat:

Daca cineva vrea sa retraga bani din contul meu si nu are cardul, in schimb stie PIN-ul, numele meu, banca la care am contul, poate sa o faca? Cum?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara card nu are ce face.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poate, indiferent cum ar încerca. Doar titularul are drept să retragă bani din cont. Sau un împuternicit legal.

| Lioana a răspuns:

Fara card se pot face doar plati online. Dar pentru a face o plata online mai trebuie sa stie si numarul de pe card si sa aiba telefonul tau, pentru ca la platile online e nevoie de un cod primit pe telefon.

| mastadont a răspuns:

Nu poate extrage bani chiar dacă are PINul. Îți sugerez să nu spui acel cod la oricine, te poți trezi că îți dispare cardul și banii de pe acesta.

| Raducons a răspuns:

Fara card nu poate sa retraga bani, daca stie pinul este egal cu zero, trebuie sa ai grija sa nu ti-l fure acel cineva atunci este alta situatie, banca poate sa faca asta si fara card s-a mai intamplat sa se faca greseli sau au fost luati bani intentionat, daca stiu numele pot sa afle tot ce ai pe card, iti dai seama ca banca trebuie sa aiba acces ca sa stie care este situatia contului. Exista posibilitatea sa schimbi pinul cred ca direct la bancomat, intri in cont si faci lucrul asta si gata,

| michael5813 a răspuns:

Simplu...face o clona a cardului tau si merge la un ATM...

| Aurora99 a răspuns:

Isi poate face un card cu numele tau,exact la banca la care ai contul,insa nu poate sa aiba acelasi PIN,cod fiind unic.Iar in cazul in care are card pe numele lui,la aceeasi banca cu a ta, si-ti stie PIN-ul, aici nu-s sigura, dar din nou nu cred, fiindca datele nu coincid.Doar in cazul in care ti se fura cardul si ti se stie PIN-ul, atunci e cazul urgent.O zi buna!

| suntserios a răspuns (pentru Aurora99):

Cum spanac sa isi faca card cu numele lui?

| Lioana a răspuns (pentru Aurora99):

Cati ani ai? pentru ca spui prostii cam mari. Nu poate nimeni sa-si faca card cu numele altuia. Cardul se elibereaza de banca pe baza actului de identitate. Chiar daca acela ar avea acelasi nume ar avea alt cod numeric personal deci nu poate fi confundat cu alta persoana. Cardul lui ar avea alt numar si ar fi asociat altui cont.

| Aurora99 a răspuns (pentru Lioana):

Am 19. n-am card.