| sweetys a întrebat:

Bună! Daca eu transfer bani, cuiva din afara tarii, cu contul bancar in tara respectiva, banii ii intra in lei, sau se face automat schimbul in moneda in care are contul ex: €,£,$?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu poti transfera numai monede internationale in afara Romaniei, ca lei nu ai cum sa transferi nicaieri, decat in interiorul Romaniei.
De altfel, toate programele bancare de plati internationale, se fac in orice alta moneda, dar nu in cea romaneasca. Nici nu exista optiune sa transferi lei, la platile internationale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primeste in moneda contului lui

| haileewatson a răspuns:

El primesti in moneda contului sau