| MarvelStars28 a întrebat:

Cum pot trimite bani cuiva prin transfer bancar? Trebuie sa stiu doar iban ul lui sau si iban ul meu? Banii pe care ii trimit ii trimit din contul de card, contul curent, sau din depozit? multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa stii numele si prenumele respectivului, astfel cum figureaza in cartea de identitate si codul IBAN al contului tau si al respectivului, poate fi cel de card sau curent, depinde in care cont vrei sa-i trimiti banii, cel mai bine este in contul de card, dar asta trebuie sa vorbesti cu respectivul, in care cont ii convine mai mult.

| TimSem a răspuns:

O variantă este să întrebi persoana la ce bancă are contul, o rogi să-ți dea IBANul și numărul de cont (se poate și doar cu numărul de cont), și numele complet, mergi la ghișeul băncii și le spui că vrei să virezi bani în contul respectiv. De acolo cine e la ghișeu te va ghida ce mai trebuie să faci.winking