| Ingognito a întrebat:

Cand ma duc sa fac cardul de debit le pot spune sa imi puna contul in alta moneda? Sau daca nu merge si este doar in lei atunci cand ma duc in alta tara se face schimbul valutar automat?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti faci cont in euro, usd sau alte valute. dar asta are rost doar daca vrei sa il folosesti doar prin tari care au acea valuta. In rest poti folosi cardul de debit in orice tara. conversia se face automat in momentul platii

| Ingognito explică (pentru suntserios):

Pai ma gandeam sa ma mut in Anglia zi ziceam sa pun moneda lor, daca e pana sa plec merge sa stau cu lei si sa schimb pe urma moneda?

| suntserios a răspuns (pentru Ingognito):

Daca te muti in Anglia iti faci cont acolo... si pana iti faci contul poti folosi normal un card de debit in lei emis in Romania

| Ingognito explică (pentru suntserios):

Pai si eu pana atunci daca primesc lire pe cont si ele se fac automat in lei o sa fie si dobanda la conversie sau o sa fie normal

| suntserios a răspuns (pentru Ingognito):

Daca ai de primit lire din Anglia... iti faci cont in Anglia.
La conversie si operatiuni bancare nu se ia dobanda ci comision.
Si comisioanele sunt mari daca faci operatiuni intre conturi din doua tari diferite si doua valute diferite

| Ingognito explică (pentru suntserios):

Pai si ce fac ma duc pana acolo sa fac unu sau cum

| suntserios a răspuns (pentru Ingognito):

Pai nu ai zis ca te muti acolo? Eu din perspectiva asta ti am raspuns.

| Ingognito explică (pentru suntserios):

Pai da ma duc acolo da peste 2 luni si pana atunci ca sa fac niste bani imi trebuie un card de debit si aici toata treaba + ca pana plec mai cheltuiesc si eu aicea si din asta nu stiam