| andrei3321 a întrebat:

Ce se intampla cu banii popriti in contul bancar?
Cand voi achita respectiva datorie catre Primaria care mi-a poprit suma respectiva.Imi vor returna banii popriti automat in contul bancar?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| anonim3247 a răspuns:

Deci ca om care are pe cineva în familie cu conturile blocate de peste 10 ani e așa

- se blochează contul cu suma de bani

- poți să ai datorie 1000 lei și în cont 5000 lei, nu poți scoate nici un ban

- plătești datoria - se deblochează contul - poți scoate cei 5000 lei

Așa procedează primăriile pentu impozite neplătite sau alte datorii la ei.

Și eu am avut impozite neplătite de mulți ani și am fost în executare silită.

Am mers la biroul executări din primărie și am eșalonat datoria pe 6 luni că era sumă mare.

După 6 luni am mers la biroul executări și am primit o hârtie că nu mai am nici o datorie la ei.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se popreste doar suma necesara pentru plata datoriei, a dobanzilor/penalitatilor (daca este cazul) si a cheltuielilor de executare.
Daca ai bani mai multi in cont, decat totalul sumelor aratate mai sus, ii poti folosi fara probleme.
Sumele poprite se vireaza in contul executorului judecatoresc sau organului care a instituit poprirea.

| darrio2007 a răspuns:

Nu, se vor duce la datoria pe care o ai neachitată.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu iti extrage nimeni sumele de bani din conturile pe care s-a pus poprire, ci doar sunt blocate astfel incat sa nu le poti utiliza.

| andrei3321 explică (pentru dullcat):

Deci daca am de datorie 1000 de lei si eu vreau sa pun banii pe contul bancar 2000 lei, nu-i pot utiliza indiferent ca deja banca a poprit suma respectiva?

| anonim3247 a răspuns (pentru andrei3321):

Deci ca om care are pe cineva în familie cu conturile blocate de peste 10 ani e așa

- se blochează contul cu suma de bani

- poți să ai datorie 1000 lei și în cont 5000 lei, nu poți scoate nici un ban

- plătești datoria - se deblochează contul - poți scoate cei 5000 lei

Așa procedează primăriile pentu impozite neplătite sau alte datorii la ei.

Și eu am avut impozite neplătite de mulți ani și am fost în executare silită.

Am mers la biroul executări din primărie și am eșalonat datoria pe 6 luni că era sumă mare.

După 6 luni am mers la biroul executări și am primit o hârtie că nu mai am nici o datorie la ei.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă ai mai multe datorii la bănci, primării, executare se blochează contul pentru fiecare datorie și nu se deblochează decât când plătești toate datoriile.