| Flatronnnn a întrebat:

Buna din nou TPUhappy Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu amanetarea aurului, va rog? Cat se da in schimbul unui gram de aur de 14K? Dupa ce amanetezi, iti iei banii si ai plecat sau dupa o perioada trebuie sa te intorci, sa inapoiezi banii si sa iti iei aurul inapoi? Va rog ajutati-ma pentru ca as vrea sa amanetez ceva aur si nu stiu cum se procedeaza.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amanetul este un imprumut garantat cu un obiect de o oarecare valoare si care este acceptat de casa de amanet. Asa fiind, de regula, dupa perioada prevazuta in contract, va trebui sa achiti suma primita si dobanda stabilita pe acea perioada si iti restituie obiectul amanetat. Suma pe care o primesti nu este una fixa, depinde de fiecare casa de amanet in parte, de obicei este de cca 50% din valoarea aurului, poate vei primi cca 50 lei. Daca nu restitui suma si dobanda, pana la expirarea perioadei de imprumut, casa de amanet poate vinde aurul ca sa-si recupereze banii. Numai bine!