| Marius94_5839 a întrebat:

Cum se procedeaza cand amanetezi ceva?

Mergi la casa de amanet, cu un telefon mobil, de exemplu. Stabilesti o valoare cu tipu' de acolo, dupa care semnezi un contract prin care ei iti dau niste bani, (pe o perioada de 30zile de exemplu) cu o dobanda de 0, 4%pe zi, de exemplu, iar daca nu restitui suma respectiva in 30 de zile ei devin proprietarii telefonului mobil.

Bun. Eu vreau sa amanetez doua telefoane mobile. Sa zicem ca obtin 200 RON pe ele, da nu imi mai trebuie deci nu le mai vreau inapoi. Daca nu le mai vreau dupa cele 30 de zile, ei devin proprietarii celor 2 telefoane mobile, si eu am ramas cu cei 200 RON?

Răspuns Câştigător
| niculetu a răspuns:

Exact. Nu o sa se intample nimic mai mult.

1 răspuns:
| cristiana1234 a răspuns:

Si eu am o problema de genul. Daca nu returnez banii dati in 30 zile, banii raman la mine si obiectul dat la ei? Sau imi cer si banii inapoi si iau si obiectul?