| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Din străinătate dacă cineva trimite banii in Romania, se trimite prin transfer de IBAN sau cu numărul care este pe card bancar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cardul este asociat unui cont curent, asa ca trimiterea se face pe codul IBAN al contului curent.

| Simpatic a răspuns:

Doar IBAN il poti da, cine cere altceva (adica datele cardului, data emiterii/expirarii, codul CVV) ATUNCI acela este un escroc si iti va sustrage banii din cont!
dar bine ca ai intrebat aici!
fii atent/a daca nu cunosti acea persoana din strainatate, ce motiv ar avea ei sa iti dea bani?
fii atent/a si daca vinzi ceva, ca nu sunt toti asa zisii cumparatori seriosi, majoritatea sunt escroci care de fapt nu cumpara nimic, ei sunt interesati sa prosteasca oamenii naivi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodată să nu dai numărul de pe card cuiva care zice că vrea să îți transfere bani.