| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Din străinătate dacă cineva trimite banii in Romania, se trimite prin transfer de IBAN sau cu numărul care este pe card bancar?

A trimis mătușa mea banii lui fiusuu, dar din câte știu mie mi-a trimis cu numărul cel de pe card unde sunt doar cifrele nu și litere, i-am dat numărul de pe card și numele complet, fără CVV și data expirării și a mers sa trimită din Germania. Eu cred că transferul prin IBAN se face doar în Romania către o altă persoană tot din Romania. Mătușa a trimis de marți banii si joi vineri trebuia să intre în cont, s-a dus să verifice vineri dacă erau trimiși și sunt trimiși, dar tot nu apare deloc că ar fi ajuns. Probabil sa fie și aia că ea a trimis cu IBAN.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cineva iti poate face transfer bancar din contul lui bancar in contul altcuiva, fiind necesar contul IBAN si numele complet al persoanei caruia i se face transferul.

Contul IBAN este un cont bancar unic, pentru fiecare persoana care are cont la o banca din Europa.

Toate tarile Europei au conturi IBAN, nu doar Romania.

Transferurile internationale se pot face intre banci intre 24 de ore si chiar 5 zile lucratoare.

| Cosmin3412 a răspuns:

Transferul se face prin IBAN.
În Germania mai este o variantă cand iti cere BIC Sifft* sper ca am scris corect. Dar asta doar între băncile germane.