| Torinos a întrebat:

Buna guys.
Am 17 ani și am început sa citesc cărți de dezvoltare persoanala (gen tata bogat, tata sărac; de la idee la bani etc), doar ca sunt la un liceu de mate INFO și as vrea sa înțeleg mai mult economia și anumiți termeni. Ce cărți as putea citi sau ce ar trebui sa fac ca sa înțeleg mai bine treaba asta?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice carti care au tangenta cu economia, marketing si management.
Cu cat citesti mai mult, cu atat culegi mai multe informatii, pe care sa le folosesti mai tarziu.

| Seba2013 a răspuns:

Am fost la bibloteca si mi-am adus aminte de tine. Trebuie sa gasesti spatii unde iti ofera oportunitatea de creativitate, dezvoltare, experienta, etc. Altfel oricat de bun ai fi ramai doar in "potenta nu in act" (a fi in potenta si a fi in act Aristotel). Iar daca la scoala nu aveti un bun ghid, pastor, maestru, etc., riscati sa va dezamagiti si sa renuntati. Trebuie sa cautati si surse alternative si sa aveti credinta ca se poate, nimic nu este imposibil!

Erau carti si cu personalitati din economie. Insa eu am gasit cartea acesta acolo si cred ca este umbralul care te introduce in lumea creativa a economiei.

- ECONOMIA. TEORIA Y PRACTICA (6ª ED.) JUAN MANUEL BLANCO SANCHEZ
https://eduvirtual.cuc.edu.co/......ACTICA.pdf

-Diccionario de Historia del pensamiento económico
Economistas, escuelas y corrientes de pensamiento económico

-Principios De Economia Richard G. Lipsey

- neuroeconomia marta flich

Incep sa va trimit carti ca eu nu pot ma ocup de toate. Insa trebuie sa avem grija ca nu cunoasterea ne salveaza ci botezul care ne da un scop si sens in viata pe calea mantuietoare a vietii. Trebuie sa avem grija cu cartile comerciale, si sa le cautam doar pe cele mantuietoare si folositoare.

Si aceste carti sunt importante, pentru ca ne ajuta sa vedem ceea ce intelegeau anticii prin imagine. Ei deosebeau imago, eidolon, eikon, phantasia, etc., dar eu nu am timp sa aduc aceste comori la suprafata si sa le pun in miscare.
-Filosofía de la Imagen, de Fernando Zamora Águila,
-La imagen prohibida: Una historia intelectual de la iconoclastia Alain Besançon

| SingleForOne a răspuns:

Economie, idei fundamentale
Avutia natiunilor
Orienteaza-te dupa anumite personalitati, cum ar fi: Adam Smith, Keynes, Hayek, Alfred Marshall, Leon Walras, si multi altii.
Poti incepe cu "Economie, idei fundamentale", si de acolo poti incepe cu alte mii de directii. Practic sumarizeaza toate ideile economice ale marilor economisti si evenimente economice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai de gând să studiezi doar din aria teoretică, îți recomand Marketing de Virgil Balaure (coordonator). Bineînțeles, Balaure îl citează des pe Philip Kotler, care este considerat a fi părintele marketingului modern. Multe exemple practice sunt abordate de Kotler iar foarte multe lucrări de Marketing îl citează, inclusiv catedra Academiei de Studii Economice din București (un exemplu pertinent căci în bibliografia pentru pregătirea examenului la disciplina marketing apare).

Alte lucrări importante, pe care poți să le abordezi sunt marketingul de gherilă (Guerilla Marketing) și te invit să îl descoperi pe autor.