| Plushul a întrebat:

Bună. Imi poate spune cineva cu ce te ocupi mai exact dacă lucrezi pe departamentul HR al unei corporații sau companii?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Responsabilitatile departamentului de resurse umane
Printre principalele responsabilitati ale departamentului de resurse umane se numara urmatoarele:
- Recruteaza oamenii potriviti pentru jobul potrivit - succesul unui specialist in resurse umane depinde, in mare masura, de numarul de pozitii pe care reuseste sa le ocupe cu angajatii performanti, dar si de timpul necesar pentru a gasi persoana potrivita pentru un anumit job. Departamentul de HR este cel care se ocupa de postarea joburilor pe site-urile de recrutare, de selectia candidatilor, de desfasurarea interviurilor preliminare, dar si de coordonarea eforturilor alaturi de managerii responsabili pentru a face selectia finala a candidatilor.
- Mentine un mediu de lucru sigur - siguranta la locul de munca este un factor extrem de important, iar angajatorii au obligatia de a asigura un mediu de lucru sigur pentru angajatii sai. Rolul departamentul de HR este de a instrui angajatii cu privire la aceste reguli de siguranta, dar si de a garanta ca mediul de lucru ramane sigur. Tot departamentul de HR se va ocupa de compensarea angajatilor in eventualitatea unui incident neprevazut.
- Salarizare si alte beneficii extrasalariale - departamentul de HR are responsabilitatea de a stabili o grila de salarizare si de a evalua diferite practici salariale competitive.
- Retentia angajatilor - beneficiile extrasalariale, dar si organizarea de traininguri ori posibilitatea de a participa la diferite cursuri sau evenimente specializate fac parte din pachetul de beneficii care ajuta la retentia angajatilor. Bineinteles, departamentul de HR poate stabili impreuna cu angajatorul diferite procese care pot fi utile pentru a creste gradul de satisfactie al angajatilor.
- Comunicare interna - departamentul de HR are rolul de a crea si mentine legatura intre angajator si angajati si de a facilita comunicarea interna. Acest lucru poate fi facut prin masurarea satisfactiei la locul de munca, nivelul de implicare al angajatilor, dar si prin modul in care sunt rezolvate conflictele.
- Evaluarea performantelor angajatilor si stabilirea programelor de beneficii - asa cum am mentionat si mai sus, departamentul de HR stabileste care sunt programele de beneficii, in urma unui proces de evaluare al angajatilor. Acestia pot primi diferite recompense personalizate, in functie de rezultatele obtinute.
- Training si dezvoltare profesionala - angajatorul trebuie sa le puna la dispozitie angajatilor intrumentele necesare pentru a avea succes la locul de munca, ceea ce se traduce prin programe de training si orientare, in special in cazul noilor angajati. Majoritatea departamentelor de HR sunt responsabile de oferirea programelor de training si dezvoltare profesionala, atat pentru angajatii noi, cat si pentru cei aflati in functii de conducere, caz in care poate fi vorba de programe de training de leadership.

Citeste si Cum poate asigura managerul echilibrul psihic si fizic al echipei!

Importanta departamentului de HR intr-o companie
Un departament de resurse umane bine structurat poate ajuta o companie sa se dezvolte si sa aiba capacitatea de a ramane competitiva pe piata muncii, prin gestionarea celei mai importante componente, cea a angajatilor.

Mai mult decat atat, departamentul de HR are grija ca toti angajatii sa fie tratati in mod echitabil si sa fie recompensati pe masura muncii depuse. Departamentul de HR va identifica nevoile de training si se va ocupa de cresterea nivelului de performanta al angajatilor.

Importanta departamentului de HR este masurata si prin modul in care ajuta la conservarea culturii organizationale a companiei si a rezolvarii conflictelor, care pot afecta modul de lucru al angajatilor si buna functionare a firmei."
https://www.officedirect.ro/......sabilitati

1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Departamentul de HR are mai multe echipe, in functie de marimea companiei. Corporatiile au intodeauna oameni pentru:
- Recrutare
- Training
- Employer Branding
- Administrativ & Payroll
- HR Business Partners
- Performance, Wellbeing & Rewards
- Sanatate si Securitate in Munca
etc