| MihaiPaleologu a întrebat:

Buna, imi puteti explica daca stie cineva despre urmatoarea afacere imobiliara. La un apartament de 70 mii de euro, pe care un dezvoltator serios il va construi sa zicem in 2 ani, eu achit un avans de 10 sau 15 mii de euro, dar eu nu am si restul banilor, pot intre timp sa vand viitorul apartament mai departe, in timp ce se construieste si implicit sa fac profit pentru ca se stie ca la final, preturile unui apartament sunt mai mari cu 10%, chiar 20%?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Poti sa il vinzi cand semnezi contractul final, adica dupa ce constructorul isi primește banii de la tine sau de la banca in caz ca faci credit. Dand doar avansul apartamentul nu iti apartine.

| JicaContra a răspuns (pentru suntserios):

A venit coronavirusul, NU faci profit pentru ca pretul imobiliarelor scade IN RAUTATE!

daca ideea era generala si nu particulara pe timp de pandemie, atunci suntserios ti-a dat raspunsul ABSOLUT CORECTwinking

| MihaiPaleologu explică (pentru JicaContra):

Pretul apartementelor va urca pe termen lung. acum sigur pe termen scurt scade... creste populatia planetei... pe cand suprafata e aceeasi

| mgtow a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

2 ani posibil scade preturile intre 10 - 20k€ dupa urca inapoi. O parte din romani din strainatate se baga pe ele cand altii abia au bani de facturi si mancare.

| mgtow a răspuns:

Pana nu e platit 100% apartamentul e pe numele dezvoltatorului si nu il poti vinde, doar inchiriat cu acordul dezvoltatorului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca dai 70k pe un apartament, ai o problema la capshor. De banii astia iei o casa...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Daca as fi roman in strainatate si as vrea sa investesc aici as cumpara teren agricol, nu apartamente care de cele mai multe ori sunt facute la misto. In 2 ani nu mai urca nimic inapoi. Vezi unde era piata prin 2008 inainte sa pice. A ajuns la valorile alea din nou? Nu. Va ajunge la valorile pre-pandemie, si alea de multe ori aberante? Sigur nu. P.S. Daca creste populatia ai tu impresia ca le creste si PUTEREA DE CUMPARARE? Creste numarul saracilor, asta creste. Plus ca Romania se depopuleaza, si avand in vedere cum merg treburile, nu vine neamtzu' sau englezu' sa iti cumpere tie cutiile de chibrituri, iar chinezu' sau indianu' abia daca are bani sa treaca strada...

| JicaContra a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Nope
dupa pandemie o sa creasca populatia in draci
chiar am vazut chestia asta la tembelizor, dupa fiecare chestie mai groasa (ww1, ww2, razboiul rece, etc.) s-a marit numarul nasterilor IN DRACI!

| Dismally a răspuns:

Nu poti sa vinzi ceva ce nu-ti apartine... Doar sa gasesti cel mai mare prost in viata sa accepte sa cumpere un apartament pe care tu nu ai acte big grin