| Andreee a întrebat:

In septembrie fac 16 ani ( deci am 15 impliniti ) si as vrea sa ma angajez pe timpul verii. Credeti ca m as putea angaja la mc'donalds? Pun aceasta intrebare pentru ca am auzit ca de la 16 ani te poti angaja. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Codul muncii:

Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.

| Andreee explică (pentru Satango):

Multumesc!

| Satango a răspuns (pentru Andreee):

Nu ai pentru ce happy