| emil_6416 a întrebat:

lucrez de 2 ani la o firma.am si eu o problema la serviciu! acum o saptamana mi sa cerut cazierul judiciar si din motive personale nu am putut sa rezolv problema in doar o saptamana si mi s-a spus ca daca nu il aduc imi va desface contractul de munca. dar sa tinem cont ca nu mi-a mai dat o perioada de inca cateva zile sau o saptamana. vreau sa stiu ce pot face in cazul in care mi sa va desface contractul de munca! e abuz? voi primi indemnizatie de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce functie(post) ai in firma. Daca este o functie(post) pentru care este obligatorie prezentarea cazierului judiciar, care sa ateste ca nu ai fost condamnat pentru infractiuni incompatibile cu acea functie(de ex. gestionar, casier etc), atunci daca nu prezinti cazierul iti poate desface contractul de munca. In acest caz ar fi o desfacere din vina ta si nu ai avea dreptul la indemnizatie de somaj, aceasta se primeste doar cand desfacerea CIM este pentru motive neimputabile salariatului. Cred ca trebuie sa-i explici sefului(patronului) ca ti-a fost imposibil sa te incadrezi in termenul fixat(daca este adevarat, altfel o sa te infunzi mai rau) si sa-l rogi sa-ti acorde un nou termen rezonabil. Daca au nevoie de tine si nu ai facut alte abateri atunci sigur o sa-ti acorde termenul. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Primesti somajul din cate stiu eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci i-ai mintit ca esti "curat", si cand colo tu ai cazier.
Las-o mai moale cu minciunile, altfel ajungi iar la parnaie.

| emil_6416 explică:

Din fericire am gasit un cazier valabil pana la 30. 09. 2010. dar l-am facut pentru examenul auto.as vrea sa stiu daca il pot prezenta pe acesta la serviciu.

| emil_6416 explică:

Bai parnaie, n-ai inteles ce am vrut sa zic.am gasit un certificat de cazier judiciar precum nu sunt inscris la politie.acum ai inteles?