| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.lucrez la o firma de 2 ani, mi s-a cerut cazierul judiciar pentru al aduce la locul de munca. din mai multe motive nu am putut sa rezolv problema cu cazierul pana la data ceruta de sef(asta fiind de o saptamana). mi s-a spus ca daca pana la data de... nu il aduc imi desface contractul de munca.as vrea sa stiu ce pot face in cazul asta? sunt eu de vina? este un abuz? pot primi indemnizatie de somaj? va multumesc! astept raspuns!

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dar de doi ani nu ai putut merge la politie sa scoti un cazier? Sau ai avut probleme cu legea si acum se va descoperi asta? Posibil sa ai mari probleme. Ajutor de somaj nu cred sa primesti daca ai incalcat politica firmei si esti dat afara disciplinar!

| Lora a răspuns:

Daca comoditatea nu ti-a aparasat pe creier ca ti s-a cerut o sarcina, ce sa-ti fac? Seful e sef si face tot ce vrea cu angajatii lui.

| alexgogo a răspuns:

Daca nu-i aduci cazierul, da, e legal sa iti desfaca contractul de munca. Somaj primesti doar daca nu iti dai demisia.
Mare atentie, daca nu aduci actele necesare, contractul tau de munca se considera nul.

Ca idee, poti sa-i zici ca o sa dureze ceva daca esti din alta localitate fata de unde lucrezi.

PS: cazierul se elibereaza pe loc

| mihaibrasov a răspuns:

Esti de vina ca ai comis infractiuni. Da, te poate da afara daca ii ascunzi prea mult treaba asta. In caz contrar poti sa discuti sincer cu seful ce si cum ai facut si ai mai multe sanse de a-ti pastra jobul.