| PD7 a întrebat:

Bună.

M-am gândit la o "afacere", "micuță", care habar nu am dacă ar merge. Dar, probabil pe timpul verii ar fi ok.

Un stand cu limonadă. Limonada, să fie cu gheață sau fără ( cum dorește clientul ), cu mentă sau fără. Să fie folosită o rețetă pentru limonadă altfel încât să fie cât mai buna.

Prețul unui pahar de limonadă, să fie între 5-7 lei, paharul să aibă 250-300ml.

( știu că trebuie să am firmă, și toate autorizațiile necesare pentru acest lucru. ).

Firma ar fi II, adică interprindere individuală.

Pentru acest tip de "afacere" nu e atât de mult de investit. Ce costă mai mult e chioșcul. Însă, dacă nu merge cu limonada, acel chiosc se poate folosi și la altceva.

Voi ce părere aveți? Ar merge sau nu?

Să fie doar pe perioada verii. Pentru că iarna nu se consumă limonadă cu gheață.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Afacerea ar merge minunat pe timp de vara, unde umla multi oameni. Recomand insa pahare de 0.3-0.5 lei, sa fie cantitatile de lichid suficient de mari pentru racorirea corpului.
2. Tebuie sa detii autorizatie sanitare si loc de preparare /vanzare
3. Pe timp de iarna se poate vinde ceai cald, cafea sau vin fiert etc.
4. Totul depinde de spiritul tau de afacere!
5. SUCCES! happy

| PD7 explică (pentru Bula):

Da, la asta mă gândeam și eu. Intr-o zonă cu vad bun, aglomerată ar merge chiar foarte ok. Mai ales în zilele foarte călduroase. Nu prea se vinde limonadă...

Știu că trebuie să am autorizării, și loc de preparare și vânzare.

Pe timp de iarnă aș putea vinde ceai cald, cafea...

Vin Fiert nu știu ce să zic. Nu prea cred că e voie sa vinzi alcool pe drumurile publice. Deși mai sunt persoane care o fac... În sezonul rece.

Mersii mult!

Mersi și pentru răspuns.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vara, da, cit e cald. Și dacă găsești un loc bun, unde cei din zona sa nu se poata aproviziona prea repede cu chestii de băut.
Dar, mi se pare cam mult 5-7 lei pentru 300 ml (practic o cana) de limonada. Te poate salva doar poziția, dacă în zona nu mai e și altceva, altfel, chiar și Coca-Cola îți face serios concurenta, cu 7 lei iei dublu, chiar mai mult, doua doze de 330 ml, iar la supermarket poți lua la 2 l la banii ăștia,, iar dacă mai pui și celelalte opțiuni, mai ieftine decat Coca-Cola, gen Frutti Fresh, e clar ca nu vei avea clienți prea mulți. Trebuie, ca să îți meargă, fie sa nu existe ceva similar pe piața, fie sa scoți mai ieftin decat ce e pe piața, fie sa scoți ceva mai bun. Asta e economia de piață. Poți scoate ceva doar dacă probabil vinzi un litru de limonada la 7 lei, și sa ai o reteta excepționala. Dar, desigur, trebuie sa iei în calcul toți factorii care pot decide dacă merge sau nu. Un ajutor însemnat poate sa iti ofere alte afaceri de genul, sa obții informații de la alții care fac asta, ca să știi cu ce te vei confrunta.
Iar iarna, dacă ești deștept, poti face incit sa te poți reprofila pe ceai, cafea, ciocolata caldă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa terminat vara, vine toamna, la anul poti face vara viitoare, acum vin ploiile sezonul rece numai cumpără nimeni limonadă, toti o sa ia cafea si ceai cald.

| PD7 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Știu că s-a terminat vara! Nu am zis că vreau vara asta. Dar îți dai seama din întrebare că "într-o anumită vară" să se facă "afacerea asta". Nu am zis că vara asta.

În sezonul rece, da. Se bea mai mult cafea, ceai sau ciocolată caldă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PD7):

Daca nu ai facut vara asta cer te ntereseaza ce va fi la anul sau peste 10 ani, se vor schimba lucrurile categoric, intr o anumită vară, da peste 100 de ani, lasa intrebarile astea fara rost, ciund o sa vrei cu adevarat sa faci afaceri atunci vei cauta sa vezzi ce mai beau oamenii limonade sau beri

| PD7 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mă interesează. Și știi de ce? Pentru că atunci când vrei să deschizi ceva, în acest domeniu sau orice alt domeniu trebuie multă documentare. Nu deschizi acea firmă cum ai ideea.

Și aceste întrebări, nu sunt "întrebări" fără rost!

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil daca l-ai amplasa in piata, ar merge, ca vin trabagii sa cumpere, sau gospodinele care fac cumparaturile.

| sierra1 a răspuns:

"M-am gândit la o "afacere"..Prețul unui pahar de limonadă, să fie între 5-7 lei, paharul să aibă 250-300ml.ce părere aveți?"

dacă reduci prețul cu 4-6 lei, s-ar putea să "da"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde o pui ca să meargă?

| PD7 explică (pentru sadrian46):

Într-o zonă cu vad bun, aglomerată.

| relian a răspuns:

Asa si iarna de ce nu merge? Iarna nu se bea limonada sau cum? Deci daca merge vara,merge si iarna,eu beau limonada nu conteaza ce anotimp este.
Romanii or sa se invete sa facwe cehstii normale,desi multora li se pare anormal multe chestii care de fapt is normale.

Te duci iarna stiu si eu la Mc maninci ceva,nu bei un suc ceva? Asa si la tine vinzi si iarna,poate mai putin,pentru ca oamenii nu au asa sete ca si vara,dar tot vinzi,unia iau si acasa,eu asa zic.

Eu beau si iarna cu gheata laughing in america se foloseste gheata in orice anotimp,mai la orice bautura.
In RO si in UE f putin spre deloc,dar or sa se invete si aia cu gheata.

O sa dai chirie,acea baraca ce trebuie sa ai trebuie sa stea undeva,deci vei palti chirie,curent electric,canalizare.
Restu is materiale,limonada,pahare,gheata,si pe aia trebuie sa o cumperi,asta daca nu cumva poti sa cumperi tu o masina de gheata,poti lua una mare,in caz de ceva mai vinzi si pungi de gheata, trebuie sa inveti lumea sa cumpere si sa foloseasca gheata.

Este buna ideea ta, trebuie sa fii intr-un oras ceva mai maricel si sa gasesti un loc de asta cu trafic, undeva pe linga o piata, ceva magazine, mall etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E buna ideea ca să iei nota la educație antreprenorială. Atât laughing

| PD7 explică (pentru anonim_4396):

De ce pui acest răspuns care nu mă ajută cu nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PD7):

Te ajuta. Știi că după parerea mea e o idee buna pentru antreprenoriat

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Poți încerca.In afaceri doar 99% din afaceri reusesc. Zona contează cel mai mult.Rata de faliment este sigur mare in domeniu. Poti incarca să vinzi și cafea la ibric pe lângă limonada.

| SchituMinihopHop a răspuns:

Deci nu am inteles. Cat costa hotdogl?

| PD7 explică (pentru SchituMinihopHop):

De ce pui acest răspuns dacă nu mă ajuți?

| Doina90 a răspuns:

Bună seara! V-ați pus planurile în aplicare? Ați deschis standul? Băiatul meu tot insista sa își facă stand de limonada pentru ca a văzut prin filme. De ce avize e nevoie? Trebuie sa ai firma? Ma gândesc ca nu poți pur și simplu sa mergi în parc și sa vinzi. Dar, cel puțin la noi, el o vede ca pe o activitate de'un week-end. Ce pot face pentru a-l sprijini fără sa ne trezim cu amenda?