| Alexandra06062017 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? Cuplu cautam sa închiriem o garsoniera în Munchen Germania de preferință în Perlach dar și în alte zone la prețul de 500€ pe luna. Dacă ne puteți ajuta cu orice răspuns ne ar fi de ajutor, fără comentarii la mișto. Va mulțumim

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca sunteti inca in Romania, nu aveti cum sa inchiriati o locuinta. Trebuie sa fiti prezenti acolo sau unul din voi sa plece inainte pentru a face formalitatile, pentru ca:
- trebuie sa ai un loc de munca prima data
- dupa iti faci anmeldungul : e inscrierea la primarie in randul populatie
- dupa 3 luni poti veni si tu, caci la inchiriere ii trebuie cei 3 fluturasi de la salariu la facerea unui contract de inchiriere. Putini sunt care nu cer acesti fluturasi. iar partenerul tau trebuie sa fie gazduit la cineva acasa sau la o pensie in acest timp.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/......immer_d:,1

Intra pe grupurile cu romani din Germania si poate vei gasi pe cineva care sa va gazduiasca in acest timp.

| Alexandra06062017 explică (pentru MihaelaDart):

Logodnicul meu a stat 3 ani în Germania, de 6 luni e în Romania, se pot lua în considerare acești anii stați în Germania?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Alexandra06062017):

Nu. Ca sa fiu inteleasa trebuie sa aiba fluturasii de munca pentru inchirierea unei locuinte. El daca este in Romania, cu ce dovedeste ca a muncit in luna venita in Germania si cu cele 2 dinainte? Nu le are, in concluzie nu se poate!

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca veti gasi ceva in Munchen, la pretul asta. Poate 500 euro pe saptamana, nu pe luna!
Consultati agentiile de inchiriei locale, sau online.