| neowana a întrebat:

Merg in Germania cu studii si trebuie sa imi fac un card bancar european. Tata doreste sa imi depuna bani pe card in fiecare luna, dar se teme de comisioane. Am vorbit initial la Bancpost( pentru ca tata apartine de aceasta banca si atunci comisionul va fi mai mic) dar la Bancpost exista doar cont in lei.
Credeti ca ar fi bine sa imi fac cont in lei( atunci cred ca se vor converti la valuta euro din ziua respectiva). Daca nu, voi ce carduri folositi in strainatate?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Se convertesc in euro direct. Eu am avut la ING Bank in Romania și când mai imi puneau ai mei lei, eu din Grecia ori Germania îi scoteam in euro. Tatăl tău poate pune diferența de comision de 3-4 euro sa poți lua suma fixă.

1 răspuns:
| NicoleEazi a răspuns:

Intereseaza-te la brd si bcr ei fac conturi in euro