| Andreeaddgh a întrebat:

Buna! Poate fi o problema demisia dacă eu nu am semnat contractul de munca, ma mai pot chema la munca?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Andreeaddgh : demisia dacă eu nu am semnat contractul de munca"

iți faci probleme degeaba, de fapt tu nu ai de unde demisiona!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai semnat nimic, nu te pot obliga să te întorci la ei.

| Kamiyashiro a răspuns:

Dacă nu ai semnat nu ai nici o obligație.
Decât prosteala cu vorba. Se fac ei sa îndulcească situația da de vii.
Si dacă ai semnat si nu e înregistrat e tot vorbărie goală.
Deci dacă nu ai semnat nu există obligații juridice. Poți și să nu mai răspunzi la telefon. Nu ai nici o obligație.
Munca pe înțelegere verbală nu diferă de munca de acasă unde te înțelegi verbal cu un vecin să il ajuți dar a intervenit altceva și nu mai poți.
In altă ordine de idei nu poți să îți dai demisia din moment ce nu ai semnat. Poți doar să anunți că nu mai vii sau nu mai mergi.
Adică e anunț, nu demisie. Demisia de la ceva ce te-ai angajat in scris ca faci presupune semnătura anterioară. Deci trebuie sa anunți ca pe vecin că nu mai mergi. Fără explicații. Vecinu merită o explicație.