| vreausafiecaminesaudeloc a întrebat:

Bună seara tuturor! Am o problema si sper să mă puteți ajuta! Am semnat un contract de munca pentru o perioada de o luna care expira peste 2 zile. Acum câteva zile am semnat și un act adițional la contract pentru prelungirea contractului pentru încă 3 luni dar acum am găsit alt job și nu mai vreau să il prelungesc. Ce pot face ca sa anulez acel act adițional? Ce se poate întâmpla dacă nu mai vin la munca de când începe prelungirea? Dacă nu mai vin la munca aceste 2 zile pana îmi expira contractul inițial mai începe prelungirea? Va mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti la munca contractul individual de munca iti poate fi desfacut disciplinar pe motiv de absente nemotivate.
Depune-ti demisia si discuta cu angajatorul sa renunte la perioada de preaviz.

| vreausafiecaminesaudeloc explică (pentru Ioandelasal):

Așa voi încerca să fac dar în cazul în care demisia fără preaviz nu este acceptată și mi se desface contractul disciplinar pot sa nu îmi mai dea salariul pe ultima luna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vreausafiecaminesaudeloc):

Sunt obligati sa te plateasca pentru timpul lucrat, in functie de orele lucrate pana la data demisiei.

| Atim a răspuns:

Legislația îți permite sa lucrezi la 2 sau mai multi angajatori simultan dar cu condiția ca numarul total de ore lucrate pe saptamana da nu depășească 48, deci daca si noul si vechiul loc de munca sunt la 8 ore depășești.

Ca sa te poti angaja la noul loc trebuie sa incetezi la cel vechi. Daca pur si simplu nu te mai prezinti tot ca angajat figurezi deci nu te ajuta. Eventual iti vor face raport disciplinar si te vor concedia ei dar nu vrei asta, te va incurca pe viitor.

Chiar daca ai un contract pe perioada determinată, poti cere o incetare cu acordul partilor. Trebuie să discuți cu superiorul sau cu cei de la HR (depinde cum e procedura la locul tau de munca) si sa ceri asta si sa ii convingi cumva sa nu te puna sa stai in preaviz.

| vreausafiecaminesaudeloc explică (pentru Atim):

Mulțumesc pentru răspuns! Ideea e ca preavizul ar fi de 20 de zile, eu oricum nu prea mai voiam să continui dar nu eram sigură că găsesc altceva, acum chiar nu mai vreau să stau dar nu știu dacă ei au înregistrat prelungirea contractului și dacă îi pot convinge sa nu o înregistreze sau dacă au înregistrat - o dacă o pot anula înainte sa înceapă efectiv perioada de prelungire.

| Atim a răspuns:

Eu mai aveam 5 luni de contract cand am demisionat si am scapat fara preaviz. Nu e obligatoriu sa iti ceara sa stai in preaviz (chiar daca e functie de conducere).
Cererea de prelungire cel mai probabil e deja înregistrata, mai bine ai incerca sa te intelegi cu superiorul/HR-ul sa iti dea incetare fara preaviz.

| vreausafiecaminesaudeloc explică (pentru Atim):

Dar se poate înceta contractul fără preaviz inainte sa înceapă prelungirea ca sa se anuleze practic prelungirea? Sau chiar în ziua când începe prelungirea sa fie și demisia?

| Atim a răspuns (pentru vreausafiecaminesaudeloc):

Atata timp cat e cu acordul partilor se poate oricand