| Maiaaa1 a întrebat:

Buna prieteni TPU:* am o de facut un eseu argumentativ despre ``cel ce se imbogateste peste noapte se dezumanizeaza `` dau funda! ajutor va rog

Răspuns Câştigător
| AndreiC a răspuns:

De regula orice recompensa trebuie sa vina ca rezultat al unei activitati. Cu cat e mai grea activitatea cu atat recompensa ar trebui (teoretic) sa fie mai mare. Problema apare in momentul in care recompensa e muuuult mai mare decat munca prestata (vezi actualii guvernanti). Evident ca in acest moment omul incepe sa creada ca totul i se cuvinte, paraseste ideea de a folosi ratiunea pentru a-si asigura confortul (pe care deja l-a asigurat fara mari eforturi) si devine o fiinta instinctiva si deci inumana. Asta este rezumatul eseului tau. Poti sa o dai si pe filosofie dar nu stiu daca e cazul...