| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac un eseu de tip argumentativ

Răspuns Câştigător
| PrinAlexandruGabriel1200 a răspuns:

1.opinia ta despre ce ai de scris(folosesti conectori de tip: in opinia mea consider ca..., din punctul meu de vedere, cred ca..., etc.)
2.folosesti conectorul "in primul rand"( spui cateva lucruri despre ce ai de scris pot fi argumente pro sau contra)
3.folosesti conectorul "in al doilea rand"( spui altceva despre continut dar sa fie in concordanta cu cerinta de mai sus)
4. spui ce ai inteles tu prin cerinta respectiva( folosesti conectori de tipul: in concluzie, asadar, prin urmare....etc.)
Sper ca te-am ajutat. Funda?

3 răspunsuri:
| w0nderboy a răspuns:

Prietene trebuie sa stii asta pentru ca anul' asta dam bacu' si textu' argumentativ tine o parte majora din punctaj.
E o schema.
Faci o ipoteza, iar din ipoteza extragi concluzii incepand cu conectori gen 'In primul rand ' / 'in al II-lea rand ', dupa ce termini sustinerea punctului de vedere inchei printr-o fraza gen "in concluzie/Cred ca/Consider ca/ dupa parerea mea", la partea argumentativa poti adauga exemple dintr-un roman studiat ce iti va mari semnificativ nota. bafta acolo.

| Hopahopa a răspuns:

Eseu de tip argumentativ e un text in care tu iti spui parerea despre cerinta respectiva. Trebuie sa contina argumente si concluzie.

| chakra8 a răspuns:

In primul alineat, numit si paragraf, vorbesti putin despre ce va urma sa scrii. In continuare, 3-4 paragrafe vei argumenta ce ai scris in primul paragraf. Bineinteles, in ultimul paragraf, vei concluziona argumentele citate anterior si vei reveni la exprimarea din primul paragraf.