| Alex1289 a întrebat:

Buna. Referitor la cardul bancar. La transferurile de la card la card (P2P), e bine sa dau numarul cardului meu celui ce imi trimite mie bani? Exista riscul sa raman fara bani pe card dupa cate am inteles. Va rog sa-mi spuneti care stiti mai bine...

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Suma este deja transferata, deoarece cardul iti arata suma pe care o ai in cont. IBAN-ul este numarul contului, nu nrumarul cardului este numarul contului.
Cu cardul, dupa ce suma ajunge in cont (daca este intre banci diferite dureaza 2-3 zile, daca este aceiasi banca se transfera pe loc) poti vedea, plati, scoate, transfera banii respectivi.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai ibanul ca altfel nu i ti poate face transferul si numele tau asa cum scrie in buletin adica nume prenume altceva nu dai, nici numar card nici pin doar contul care reiese din iban, mergi la banca unde ai cardul sa i ti dea ei iban pentru transfer bani, dar asta pe 3 sau 4 ianuarie cand vor deschide băncile.

| mi25 a răspuns:

Nu se da nr. cardului. Se da doar IBAN-ul.

| Alex1289 explică (pentru mi25):

Si suma de bani care se transmite prin IBAN, se poate sa o transfer pe card, cred?

| Alex1289 explică (pentru mi25):

"Daca este intre banci diferite", aici este implicat si codul SWIFT/BIC... daca nu gresesc.

| mi25 a răspuns (pentru Alex1289):

Nu intervine nici un cod altul. Iti trebuie doar codul IBAN al contului respectiv. Fiecare banca are introdus in codul IBAN, dupa primele doua litere si doua cifre, un gup de patru litere care sunt specifice unei banci. Unele au si 5 litere (CEC-ul)

| mi25 a răspuns (pentru Alex1289):

Suma este deja transferata, deoarece cardul iti arata suma pe care o ai in cont. IBAN-ul este numarul contului, nu nrumarul cardului este numarul contului.
Cu cardul, dupa ce suma ajunge in cont (daca este intre banci diferite dureaza 2-3 zile, daca este aceiasi banca se transfera pe loc) poti vedea, plati, scoate, transfera banii respectivi.

| DjSannan a răspuns:

Este important sa fii atent atunci cand partajezi informatiile tale de card bancar, deoarece acestea pot fi folosite pentru a face tranzactii neautorizate sau pentru a accesa contul tau bancar. In general, este mai sigur sa folosesti o platforma de transfer de bani care ofera protecție împotriva fraudelor, cum ar fi PayPal sau TransferWise, in loc sa dai direct numarul tau de card bancar. Daca trebuie sa dai numarul tau de card bancar unei persoane, asigura-te ca esti sigur ca aceasta persoana este de încredere si ca ai luat masuri de precauție pentru a te proteja de frauda, cum ar fi sa verifici identitatea acesteia si sa confirmi ca sunteti de acord cu tranzacția.

De asemenea, ar fi bine sa verifici cu banca ta daca exista optiuni pentru a proteja mai bine contul tau, cum ar fi autentificarea in doi pasi sau notificari prin SMS pentru tranzactii. Aceste masuri pot ajuta la protejarea contului tau de tranzactii neautorizate sau frauduloase.

In general, este important sa fii atent atunci cand partajezi informatiile tale de card bancar si sa iai masuri de precauție pentru a te proteja de frauda