| de_Fuga_Punct_1988 a întrebat:

Bună seara,

Am deschis un overdraft la BT pentru a achita niște datorii, suma acordata a fost 4000 RON și i-am folosit pe toți. Știu ca se achita dobânda lunara la 4000 RON timp de 12 luni, insa nu am inteles din explicațiile de la banca dacă suma folosita va fi retrasa în totalitate la următorul salariu, plus achitarea dobânzii lunare, sau la alimentarea lunara a salariului îmi vor retrage doar dobânda? Dacă dobânda e de 10%, asta înseamnă că lunar îmi vor retrage 40 RON?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa returnezi atat cat scrie in contract, adica suma partiala din banii imprumutati + 10% dobanda.
Evident ac nu poti returna 40 ron poate 200 sau 300 pe luna, asta depinzand de contractul incheiat cu banca, in cate luni te-ai oferit tu sa returnezi imprumutul, ca nu platesti doar dobanda fara sa returnezi nici un ban din imprumut.
Citeste contractul si vezi ca trebuei sa scrie acolo care este suma pe care ai obligatia sa o returnezi lunar!