| icekilla a întrebat:

Salutari! Am nevoie de o informatie despre descoperiotul de credit (overdraft). Nu se prinde informatia de mine din explicatiile site-urilor specializate, care folosesc tot felul de termeni specifici si care, de cele mai multe ori, nu e completa. Asadar, daca imi fac un overdraft de 2000 de lei si scot toti acesti bani deodata, cum il voi plati inapoi la banca, mai exact? Indeplinesc toate conditiile pentru primirea unui astfel de imprumut, iar ce am inteles pana acum este ca se plateste dobanda (ROBOR, la BRD) pe suma retrasa. Ce nu am inteles e cum se calculeaza aceasta dobanda? Se adauga in fiecare zi pana ce imi va fi virat salariul in cont, dupa care banca va face calcul si imi va retrage dobanda adunata pe toate zilele pana la salariu? Multe site-uri spun ca, daca suma folosita nu depaseste salariul primit pe luna ce urmeaza, atunci voi achita datoria integral. Adica, daca voi scoate 2000 de lei din imprumut, de pe card, iar salariul meu pe luna urmatoare va fi, sa zicem 2400 lei, mi se vor opri 2000 de lei de catre banca si eu voi ramane doar cu 400 de lei? Sper din suflet sa ma poata lamuri cineva si daca poate da si un exemplu, as aprecia enorm.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Overdraftul este o suma data de banca in acord cu angajatorul sau fara acordul angajatorului pe cardul de salariu.
Daca scoti 2.000 lei vei plati lunar o rata de minim 10% si vei ajunge ca in 10 luni sa platesti toti cei 2.000 lei (teoretic pentru ca practic din rata lunara se opreste si dobanda) dar mai ramane valoarea dobanxzii. Dobanda este fixa pe 3 luni in care platesti (adica se va schimba la 3 luni doar) si reprezinta media ROBOR in acele 3 luni+ marja pe care si-o ia banca. Pentru asta vei plati in fiecare luna o dobanda care creste o data cu cresterea ROBOR. De exemplu astazi media pe ultimele 3 luni a ROBOR este 2, 13%. Daca peste 3 luni media va fi 2, 16% vei plati in plus cu 0, 03% pentru ca marja de eroare a BRD ramane fixa. Doar ROBOR-ul creste. Oprirea din salariu se pate face doar pe 50% din el. Deci daca ai 2.400 doar 1.200 iti pot opri legal. Nu este cazul la 2.000 lei intru-cat vei plati 200 lei lunar, termini in 10 luni si apoi acoperi dobanda. Daca dobanda anuala (DAE) este de 30% urmeaza sa platesti in luna a 11-a 200 lei si 400 lei in luna a 12-a. Iti vei da seama de ce suma trebuie sa platesti cerand un extras de cont in luna a 10-a sau, cum am eu, un Internet Banking unde poti afla cum stai in orice zi.
Te sfatuiesc sa iei mai bine un card de cumparaturi de la Raiffeisen, ING sau alta banca mai putin BRD si BCR. E adevarat ca ai dobanda si la alea dar este fixa si numai pentru sumele scoase in numerar. Sumele platite la magazin prin POS nu au dobanda o anumita perioada de timp (pana la 56 zile) iar unele magazine au 6, 12, 18 sau 24 de rate fara dobanda.
Uite un studiu comparativ: https://goo.gl/h4F5FU

| icekilla explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc de răspuns. Iau în considerare. Numai bine!

| Salontanul a răspuns (pentru icekilla):

Multumesc si eu!

3 răspunsuri:
| Bogdy02 a răspuns:

Am si eu o intrebare legata de acest Overdraft sau "descoperire pe cardul de credit" la BT. Din ce am inteles eu daca am folosit limita de credit de 3.000 de lei lunar mii se v-a percepe un comision, dar eu practic cum vreodata o sa achit aceasta suma, adica eu luna de luna achit doar dobanda din suma de 3000 de lei? Poate intr-o luna vreau sa achit 500 de lei din acest credit de 3000 lei.