| anonim_4396 a întrebat:

Bună seară,am nevoie de ajutor sau explicație in legătură cu carduri de credit,dețin de un an de zile un card star forte si odata cu începutul anului mi sa majorat limita la 10, 300 lei. am încercat sa fac un card nou la cec bank dar mi sa retuzat cererea.pe cardul actual bt am blocati 1600 lei in difere rate dar sapt trecuta am avut un retur cu o valoare de 6k la un produs. întrebarea mea este daca trebuie sa achit și sa închid cardul bt sa pot face altul la alta banca, nu am alte datorii iar contractul de munca este pe minim economie cu 2 ani vechime

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Credit cardul nu-si poate majora sau micsora limita, fara acordul titularului.
Ca sa inchizi un credt card (legat de o linie de credit), trebuie sa-l achiti integral datoria si dobanda aferenta, pana la ultimul banut si dupa aceea sa faci cerere sa-l inchida banca.

| luci48 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am cerut eu marirea limitei din aplicatie, nu am mai precizat acest lucru ca sa nu fie prea lunga intrebarea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, te ar ajuta să închizi cardul la BT.