| Nueu10 a întrebat:

Buna seara.Am si eu o intrebare in legatura cu bancile din Romania.
M-am angajat la o firma de promotii si imi primesc banii pe card, deci automat sunt nevoita sa-mi fac unul(ca sa nu primesc banii pe conturile parintilor mei).Am 16 ani jumatate.Nu prea stiu foarte multe lucruri despre bancile din Romania.Pana acum ceva timp nici nu stiam ca iti ia bani daca iti scoti vreo suma de pe card,chiar daca te uiti cat mai ai iti ia! Am fost socata,mi se parea ceva imposibil. Puteti sa-mi explicati si mie va rog frumos mecanismul? Cum trebuie sa-mi fac card,tot tacamul ca sa inteleg si eu care-i treaba cu bancile astea. Daca puteti as dori sa-mi dati si sfaturi,unde aveti voi, cum e, daca primiti repede transferul de bani si alte detalii.As vrea sa raspunda persoanele care chiar stiu despre ce vorbesc! Multumesc frumos.
Funda.

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Cand iti faci card, iti da o hartie pe care scrie ce comisioane se percep si cand. Daca, subliniez, iti scoti bani de la bancomatul de la banca la care ai contul, atunci comisionul este minim, chiar zero, daca mergi la alt bancomat atunci platesti comision. Pentru orice acces la cont, chiar si atunci cand ceri extras de cont, se percepe un comision, asta este ceva in jur de 1 leu cand ceri la bancomatul bancii, si 5 lei cand ceri de la bancomatul altei banci.
Si KodrutZ zice una buna, dar uite ca m-am interesat: http://www.efin.ro/......ctron.html
Deci, poti obtine card.
P.S. Daca vrei sa obtii extras de cont, cel mai ieftin este sa extragi 10 lei (sau suma cea mai mica de la bancomat) si sa ceri chitanta, pe asta iti arata cat mai ai in urma tranzactiei si nu pierzi nimic. Comisionul la extragere este din cate stiu eu zero. :-?

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Cred ca virsta o sa fie o mica mare problema legat de obtinerea unui cont bancar. Nu de alta, dar tare am impresia ca trebuie' sa fii majora pentru asta. Nu sint sigur, poate iti zice cineva din domeniu precis.