| CCamelia a întrebat:

Bună seara! Am și eu o întrebare la dvs. Ținând cont de faptul ca teoria spune ca un cod IBAN este unic adică aparținător al unui cont bancar întrebarea mea este.: dacă o persoană fizică închide contul în cat timp acel cont numeric va mai fi pus în linie ca și ACTIV ( evident colega cu acel IBAN), sau nu va mai fi folosit niciodată? Exbig grineci ex contul meu de la BRD de acum 20 de ani este posibil ca acum aparține altcuiva, sau acea variantă numerică este și ea unică ca și IBAN - ul?
În speranța ca voi găsi un răspuns vă mulțumesc anticipat tuturor.
Cu stima

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un cont bancar inchis va ramane pe veci inchis, nefiind ca un numar de telefon, sa fie alocat altcuiva dupa cativa ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se refolosesc iban urile.

| doctorandus a răspuns:

Ba da, in Olanda IBAN-urile se refolosesc după circa 3-5 ani de la închiderea contului.

| Naavin a răspuns:

Dupa parerea mea, ar trebui sa fie o combinatie unica, folosita doar o data. De ce nu intrebi la BRD? Cu siguranta se pricep mai bine ca mine, desi sunt student la Stiinte Economice laughing