| Mirea_Miruna_Andreea_1991 a întrebat:

Buna seara.
Am un overdraft si nu stiu cum se ramburseaza. Se poate plati eșalonat sau intreaga suma odata?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand cheltuiesti mai mult decat ai in cont, platesti urgent suma care ti se cere de banca.
In orice caz, ti-ai scazut credibilitatea la banca masiv, pentru ca ai cheltuit peste creditul admis si pe viitor, s-ar putea sa nu mai poti lua credite.
Mergi si discuta la ghiseul bancii, sa vezi cat ai de platit imediat, ca de ai intrat in overdraft, atunci inseamna ca nu ai inapoiat nimic din creditul primit si iti creezi probleme mari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate și, și. În funcție de instutiția la care ai aceasta, sunt reguli care ți le spun ei, asupra modalității de plată, ca să nu fii obligată la dobânzi prea mari.