| Laur231 a întrebat:

Aveti idee la ce banca imi pot face un card de debit pentru persoana fizica, banca la care sa am o optiune in genul "cont de economii" dar sa-mi pot deschide acest cont pe 6 luni sau un an si banii depusi in contul respectiv sa nu poata fi retrasi pana l expirarea termenului pus de mine?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege banca care-i cea mai apropiata de casa ta, ca sa-ti fie usor sa faci opeartiuni bancare, pentru ca toate aus ervicii pentru persoane fizice, dar si pentru afaceri.
Toate au cam acelasi dobanzi si tipuri de conturi, deci, nu-i nici o pierdere sau diferenta intre ele.
Bineinteles ca poti sa-ti deschizi cate conturi doresti, unul pentru opeartiuni de zi cu zi, celalalt de economii la termen, cu dobanda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai toate băncile au depozite la termen

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

ING Bank. Dacă nu îi retragi tu din contul de economii, acolo rămân.
Sunt depozite la termen. Și în cazul lor dacă respecți termenul îl resepcți. Atunci respectă și ei condițiile depozitului.
Dacă dta spui- să nu poată fi retrași, adică condițiile depozitului să fie - nu ții dau nici dacă mi-i ceri până la termen, nu cunosc să existe în bănci depozit blocat. Dar poți cumpăra obligțiuni de stat, acestea nu pot fi transformate în bani doar la termen. Dar și acestea, ne fiind nominalizate, adică pe numele tău, poți să le vinzi la o altă persoană, ca să faci rost de bani pe ele înainte de termenul de scadență.

| MadRaven a răspuns:

La ING poti sa faci cont de economii. Cand iti faci cardul, alegi o dată și o sumă. De exemplu alegi data de 1, și în fiecare lună pe data de 1 îți iau suma respectivă din contul curent și o mută în contul de economii.
Totuși dacă ai aplicația de internet banking e destul de ușor să transferi dintr-un cont în altul, adică acel cont de economii nu e blocat, poți să-l accesezi.