| literallythesamebruh a întrebat:

Dacă un card de debit reînnoit nu este ridicat până la termenul impus de cei de la bancă, banii rămân depuși în contul bancar sau este închis și acesta?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti banii care apar si pe card sunt intr-un cont si in acesta raman, cardul fiind asociat contului curent.

| Wr3nch a răspuns:

Banii raman in cont, dar iti va trebui alt card.

| Brizbriz a răspuns:

Un card e doar o metoda de EXTRAGERE din cont
o sa fie o zi foarte rece in iad, ziua in care banca si-ar permite sa te FURE si cu scuza asta angry (dar stai calm, au ei alte metode)

| mi25 a răspuns:

Cardul se pastreaza mai mult timp: intre 1 luna, pana la 6 luni (depinde de banca) la sediul filialei (agentiei), apoi se returneaza la sediul tehnic central.
In schimb banii raman in cont. Daca nu faci operatiuni in cont timp de 3 ani, atunci banii se trec intr-un cont depozit.

| Vântulalb a răspuns:

Extra: Nici un cont nu se inchide atata timp cat are bani in el. Tu daca vrei sa-l inchizi, trebuie sa scoti toti banii.

| mi25 a răspuns (pentru Vântulalb):

Eu am patit la CEC: am avut un cont cu ceva bani si nu am mai avut miscari o perioada mare de timp (cred ca peste trei ani). Cand am am mers sa scot banii, acestia erau trecuti intr-un cont colector si trebuia sa mai platesc eu ceva, deoarece se percepea comision de pastrare.

| Vântulalb a răspuns (pentru mi25):

Recent?

| mi25 a răspuns (pentru Vântulalb):

Acu cativa ani.

| ZyRRe a răspuns:

Banii tai sunt in cont. Nu pe card. Cardul este doar un intermediar care te ajuta sa faci plati intre comerciant si banca ta. Daca iti expira cardul, banii raman in cont si nu sunt afectati.

| AndrewR a răspuns:

Banii raman in cont. Tu poti solicita banii din cont fara cardul aferent.