| MrJuve a întrebat:

Ce studii imi trebuie ca sa infintez o firma de tip PFA? Pot sa infintez un PFA tinand cont ca am 18 ani dar inca sunt student de liceu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pfa nu e firma, e doar o forma sa platesti legal taxe si impozite pentru niste venituri dintr-o afacere / servicii. Poti sa iti faci pfa oricand dupa 18 ani. Nu sunt sigur de calificari, dar cred ca in functie de CAEN ul pe care il alegi e posibil sa ai nevoie de diploma de calificare in domeniul respectiv

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pfa nu este firma, firma este srl, ai nevoie sa fi calificat in acel domeniu, gen facultatea de informatica pentru IT, da poti dar te manca taxele si impozitele

| JackR a răspuns:

Actele necesare pentru inregistrarea si autorizarea PFA:
1. Copie după cartea de identitate sau paşaport
2. Copie legalizată după un document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare etc.
3. Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii.
4. Copii după documentele care atestă pregătirea profesională şi, dacă este cazul, după experienţa profesională, precum diplome, certificate sau adeverinţe prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului etc.

Primele 3 nu sunt o problema la 18 ani, dar cele de la punctul 4, da, avand in vedere ca inca esti "student de liceu" (pe vremea mea, student se numea cel care urma o institutie de invatamant superior. Cei din liceu se numeau "elevi".)