| Teodora11 a întrebat:

Bună seara. La ce bancă recomandați să-mi deschid card în 2023? (Vreau motive, avantaje, pro-uri și contra)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti recomand Banca Transilvania.Am card de mai mult timp la ei si n-am avut nicio problema, nici cu aplicatia.In schimb la BRD m-au tampit timp de vreo 7 ani cu mai multe probleme: privind numarul de actualizari de care era nevoie, in fiecare luna se strica aplicatia, ca in decurs de 3 ani sa o schimbe cu totul de vreo 2 ori.Dezinstaleaza, instaleaza, introdu datele, incearca de 5 ori fiindca da eroare, mergi la banca pentru a se ti se activa etc etc. Apoi am avut probleme si cu cardul, inclusiv cu depunerea la bancomat, cu mai multe transferuri in contul meu (bani care desi trebuiau sa existe acolo in maxim o zi sau doua, intrau miraculos abia dupa o saptamana sau doua fix cand mergeai sa vorbesti plin de nervi in biroul sefului, dar fix in secunda aia, NOT).E mizerabil cum fac ei manevre cu banii.Nici macar nu erau sume interesante, ci sume mici.

Da, experienta mea e cat se poate de subiectiva, stiu ca poate am avut eu un ghinion teribil si atat.Dar o prietena mi-a povestit ca verisoara ei de asemenea a fost angajata la BRD si e frecus maxim pentru angajati/clienti, plus ca au cele mai greoaie proceduri, pe cand la alte banci e mai simplu.

Faci cum doresti. Daca tii si la argumentul sa ramana banii in tara, Transilvania cred ca e singura banca romaneasca.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ing
Au un internet banking foarte bun și extrem de putina interacțiune cu ghișeul.

| mihai69 a răspuns:

Sau ING, sau Revolut.
Totul se face online, comisioane zero sau rezonabile.
Prin Revolut poți să faci și tranzacții la bursă sau cripto. Ing are posibilitatea să investești în fonduri mutuale. Asta dacă te interesează „jocul", riscul etc. Poți să câștigi destul de bine, dar și poți să pierzi bani. Depinde cum te orientezi.

| Tokyo44 a răspuns:

Depinde mult de nevoile tale.
Libra Bank - costurile cele mai mici in general.
-fara comision lunar de administrare conturi in ron si valuta
-fara conditionarea incasarii veniturilor la ei sau rulaje
-curs valutar in cont decent

CEC Bank:
au cardul de credit minune care iti iti permite sa cumperi de oriunde in lume, fizic sau online in rate fara dobanda contra unui comision lunar de administrare de doar 4 Ron.

Restul sunt banci cu servicii "obisnuite" unele chiar cu comisioane nesimtite ( Raiffeisen : cont curent Euro - 3 Euro admin lunara )

| Mihay2023 a răspuns:

Eu vb din experienta mea, am conturi la 2 banci BRD si BCR, cel mai multumit sunt de BCR, m-a scutit de drumurile la sediu lor, totul am facut online de la inceput, inclusiv credite si a decurs ok,+ moneyback daca platesti cu cardul la parteneri lor si au o lista destul de mare. Am observat ca au facut si BRD online dar am intampinat tot felul de erori si tot asa trebuia sa ajungi la sediul lor.

| Razvan1003 a răspuns:

Dacă vrei să îți deschizi un cont bancar, îți sugerez revolut. Ai și un câștig de 150 de lei la deschiderea contului și după ce urmezi toți pașii!

Alătură-te mie și celor peste 35 de milioane de utilizatori care adoră Revolut. Fă-ți un cont folosind linkul de mai jos: https://revolut.com/referral/?referral-code=rzvanmq311! JAN1-24-AR-DXSD7-L1

| Razvan1003 a răspuns:

Alătură-te mie și celor peste 35 de milioane de utilizatori care adoră Revolut. Fă-ți un cont folosind linkul de mai jos: https://revolut.com/referral/?referral-code=rzvanmq311! JAN1-24-AR-DXSD7-L1