| vreaubebe a întrebat:

Ma intereseaza ce se poate comercializa in cazul infiintarii unui A.F si exact care sunt pasii si la ce costuri se ridica infiintarea unei astfel de asociatii. Va multumesc mult

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* nu se mai numeste AF( asociatie familiala)! S-a schimbat denumirea in IF( intreprindere individuala)
* citeste acul normativ care reglenteaza autorizarea unei IF : http://www.avocatnet.ro/......liale.html ( anexa cu documentatia necesara o poti lectura cu un clik pe agrafa de la pagina 1 a link-ului )
*costurile infiintarii unei IF difera de la un cabinet de avocat la altul si de la un oras la altul
* poti desfasura orice activitate de comert, prestari servicii, productie cu exceptia celor care sunt autorizate de legi speciale(de regula profesii libere:avocat, notar etc )--- clasificarea activitatilor din economia nationala le casesti in codul CAEN( cauta pe net codul CAEN actualizat)
** iti sugerez ca, inainte de a decide sa-ti infiintezi o IF, sa te documentezi asupra avantajelor si dezavantajelor acesteia.
Numai bine!

| ioanionel a răspuns (pentru alessia5158):

Nu e nevoie de avocat, se poate face totul personal la registru comertului, ce sa faca avocatul? sa iti ia bani doar?

| ioanionel a răspuns:

Inainte trebuie sa stii ce vrei sa faci ca afacere apoi gandesti forma de sub care te organizezi in unele cazuri e mai rentabil sa ai o societate comerciala in altele sa ai I.F., I.I. sau P.F.A. daca doresti sa iti ofer mai multe informati gasesti datele mele de contact pe http://www.ladys.wgz.ro la pagina de contact

| Serviro a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa intri pe serviro.ro ceri o oferta cu ce iti doresti tu si firmele care se ocupa cu infiintarii de A.F te vor contacta si daca te interseaza vreo oferta poti sa pati palma cu aceea firma! Este valabil pentru orice serviciu ai avea nevoie.Succes