| YtZzUbn4 a întrebat:

Ma numesc Ionut si am 20 ani, si alaturi de sora mea vrem sa ne apucam de o mica/mare afacere! Vrem sa ne dechidem o afacere ceva. Am 1-2 idei dar totusi as vrea sa mai aud niste pareri, niste idei, niste impresii etc. de la altii care au de gand sau vor sa faca si ei ceva bani in Romania fara sa munceasca la altii sau sa plece din tara! Astept niste idei de la voi. Sunt din Bistrita si eu pentru inceput m-am gandit s-a deschis un magazin cu Haine de firma gen beska zara si multe altele. dispuem de
5.000-10.000 de euro pentru inceput! Astept orice fel de idee si orice fel de reply! Stima!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu ma gandeam la un teren in care sa cultiv tot felul de pomi fructiferi; si sa fac si poame pentru iarna. big grin
Si mai ales sa nuci.(Nucile sunt bune impotriva bolilor cardiovasculare; si cum 60%din populatia tarii este bolnava cu inima, as fi dat lovitura. Numai ca ce ma fac -daca oamenii se fac bine, s-a dus afacerea mea. laughing )

Ma gandeam si la o afacere cu biciclete. Sa inchiriez tuturor cetatenilor biciclete, cum se face in tarile din ue. (Numai sa nu de-a masinile peste biciclisti, ca altfel am pierdut afacerea. happy )

Ori sa imi deschid o sala de aerobic si nu numai.(Dar daca incep oamenii sa-si rupa mainile si picioarele, iarasi pierd si afacerea asta laughing )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Painea mai, painea se mananca zilnic.Nu se face moft ca nu se potriveste marimea sau nu ii place ceva ca la un magazin de haine.La prima ora de dimineata omul la paine se gandeste si la produsele de panificatie apoi la haine si altele. mare profit nu vei face din paine dar pentru inceput e bine, deoarece painea se cumpara, nu dai faliment.

| Jeezy a răspuns:

Un restaurant...de preferabil cu ceva nou de ex am vazut in america au hibachi ceva ce aici nici nu se stie ce e si cred ca ar merge parerea mea

Răspuns utilizator avertizat
| Matrixy a răspuns:

Incearca sa cultivi capsuni, sunt intrebate pe piata de aici si cea de peste hotare.

| YtZzUbn4 explică (pentru Matrixy):

Nu vreau agricultura..detin si pamant dar nu ma intereseaza agricultura, ai mei au agricultura au sere dar eu nu vreau sa fiu ca ei!

| AdrianSandu a răspuns:

Salut, nu vreau să par pesimist dar, fiind la început, nu vei reuși din prima orice întreprinzi, așa că cel mai probabil îți vei pierde banii.

Dacă te interesezi puțin pe net vei vedea o mulțime de exemple de oameni care au pornit "afaceri" în apicultură, sere, livezi de pomi, alimente, magazine online doar pentru a da greș.

De aceea de exemplu se obțin așa greu acele programe de finanțare de la UE, nimeni nu vrea să dea bani unui om care nu a mai pornit în viața lui o afacere, indiferent de cât de grozavă crede el că e ideea lui, pentru a-i pierde.

Dacă ai mai făcut așa ceva și știi cum se pornește o afacere și bineînțeles cunoști bine domeniul în care vrei afacerea, atunci probabil poți investi acei bani.

Eu unul te sfătuiesc să începi cu o afacere online, poți începe și fără bani, și fără să cunoști nimic.

Eu ajut acum câteva persoane să pornească propria afacere profitabilă online, dacă ești interesat sau vrei mai multe informații lasă-mi un mesaj.

Vorbim curând, Adrian.