| Anderi0102 a întrebat:

Bună Seara, recent m-am gândit să îmi deschid o firma online de dropshipping care funcționează online în Statele Unite Ale Americii și nu știu dacă trebuie să îmi deschid aici o firma sau daca trebuie sa plătesc niște taxe chiar daca firma nu funcționează în România dar cel ce conduce firma sunt eu și locuiesc în România, deci va cer ajutorul pentru mai multe informații despre problema mea! Va mulțumesc și o seară frumoasă!

2 răspunsuri:
| PlasMatic a răspuns:

Deschiderea unei afaceri de dropshipping în Statele Unite ale Americii poate fi o provocare legală și fiscală, în special dacă sunteți resident în altă țară. Există câteva lucruri importante de ținut cont atunci când începeți o afacere de dropshipping în SUA, cum ar fi:

Înregistrarea afacerii: Trebuie să înregistrați afacerile în statul în care o deschideți. De exemplu, dacă doriți să deschideți o afacere de dropshipping în California, va trebui să înregistrați afacerea în California.
Taxe: Trebuie să plătiți taxe pe venit și taxe de vânzare pentru afacerile dvs. de dropshipping în SUA, indiferent de unde locuiți.
Certificarea de exportator: Dacă afacerea dvs. de dropshipping se va concentra pe exportul produselor din SUA, atunci ar trebui să obțineți certificarea de exportator.
Probleme fiscale: Dacă sunteți un rezident român și deschideți o afacere de dropshipping în SUA, ar trebui să discutați cu un contabil sau un avocat fiscal pentru a vă asigura că respectați toate obligațiile fiscale și legale.
Este important să consultați un avocat sau un contabil specializat în afaceri internaționale pentru a vă asigura că respectați toate obligațiile legale și fiscale în timp ce deschideți o afacere de dropshipping în SUA.