| Anderi0102 a întrebat:

! DAU FUNDA! TREBUIE RĂSPUNS URGENT!

Deci pe scurt am 16 ani și sunt interesat de dropshipping in SUA deci nu am treabă cu Romania, eu locuiesc în România dar afacerile mele se desfășoară online în America, acolo se duc produsele din China in America, deci nu intru in contact cu produsul sau cu cumpărătorul, eu promovez produsul de pe site iar cineva îl cumpără și gata și vine întrebarea, daca eu fac toate lucrurile astea in alta tara și totul e legal in online deci trebuie sa plătesc ceva la statul român, să îmi deschid firma chiar daca nu am interacțiune cu Romania sau voi face ceva in România? Va rog seriozitate maxima!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tu trebuie sa platesti impozit la toti banii care-ti intra in cont din aceste activitati, indiferent ca oferi servici in tara sau peste hotare.

Acelasi lucru se intampla si cu freelancerii care lucreaza online, oferind servicii peste hotare, ei sunt obligati prin lege sa plateasca impozit la toti banii castigati din aceste activitati.

De altfel ANAF-ul din Romania a anuntat de acum 2 ani ca face controlae inopinante la toate bancile si chiar a obtinut autorizatie sa verifice conturile Paypal, tocmai pentru a puteasa-i prinda pe cei care inadins nu declara toate veniturile.

Uite aici:

"Începând din 11 ianuarie 2021, ANAF va primi toate informaţiile financiare ale conturilor tale
Pentru prima dată, vor fi monitorizate inclusiv tranzacţiile cu monedă virtuală
Conturile Revolut scapă de controlul ANAF

Din 11 ianuarie, ANAF monitorizează toate conturile bancare şi virtuale deţinute de persoane fizice şi de companii, conform unor directive europene. Băncile, instituţiile emitente de monedă electronică şi instituţiile de plată sunt obligate să transmită date către ANAF, care le va centraliza într-un registu fiscal electronic.
Pentru prima dată, vor fi monitorizate inclusiv tranzacţiile cu monedă virtuala"

https://alephnews.ro/......c-blocari/

https://luba.ro/......e-de-anaf/

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este totusi o dilema, ca drop-shipping-ul nu-l poti face daca nu ai 18 ani impliniti, ca sa poti semna acte legale cu firma/companiile pe care le reprezinti.
Sunt responsabilitati pe care le ai si evident raspunzi legal in anumite cazuri, conform contractului de partneriat si s-ar putea sa fii nevoit sa pui unul din parinti ca reprezentant legal.

"Do you have to be 18 to Dropship?
You can be any age and start a dropshipping business, however, you will need someone over 18 to sign up and a payment processor as you will be entering into a legal contract which is illegal in most countries under the age of 18. "

Ia de citeste si ce inseamna sa faci dropshipping:
https://www.jurnaldedigitalmarketing.com/......pshipping/

| sierra1 a răspuns:

Ce faci tu la șaișpe ani, e ilegal, e doar ciubucăreală. La așa ceva nu se percepe impozit