| Volvos60 a întrebat:

Buna seara TPU, am o întrebare.
Am muncit în Germania în Germania o lună și 7 zile și din diferite motive am revenit în țară.
Am avut card de la sparkase și am dat ibanul la firma sa îmi pună salariul pe el, până acum tot ok, pe cele 7 zile mi-a platit firma bani cash in mana și pe următoarea lună o spus că-mi pune pe card, eu cum am revenit în țară am dat cardul la un văr sa îmi scoată banii el din Germania că avea drum și când a mers la banca, banca i-a ținut cardul de ce? Mai pot recupera banii aceia de aici din Romania sau trebuie neapărat să merg in Germania la banca unde am cardul? Orice sfat e bun venit. Mulțumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna la Sparkasse si intreaba-le pe ei!

| darrio2007 a răspuns:

Asta este varianta lui. Dar daca el a scos bani si i-a folosit?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Domnul Darrio are dreptate, vărul tau ti a luat banii si adio nu i mai vezi. Asa iti trebuie cardul nu se da nimanui, ăla stie si pinul si gata a scos tot de pe card si te a mintit, mergi inapoi in Germania si vezi ce zic cei de la banca, dar sti limba germana sau in ce limba te intelegi cu ăia de la banca, ai translator germană romînă?

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ce a facut varul tau este ilegal fiind considerata frauda, fiindca a folosit un card bancar care nu-i apartine.
Banii stau in comt pan ajungi tu personal sa-ti recuperezi atat cardul cat si banii.

Trebuie sa inveti un lucru: NICIODATA dar absolut niciodata NU ai voiesa folosesti cardul bancar sau un doecument legal al altcuiva, fiindca este ilegal si poti sa faci puscarie pentru acest lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adică ATM ul i-a oprit cardul sau cum?