| RobertMrc a întrebat:

Buna seara TPU! Daca firma mea are datorii, iar eu bag firma in faliment, ce se intampla cu datoriile?

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Dacă o firmă are datorii și decide să intre în faliment, procesul de faliment poate ajuta la rezolvarea problemelor financiare ale firmei și la gestionarea datoriilor acesteia. Când o firmă intră în faliment, un administrator este numit pentru a evalua activele și datoriile firmei și pentru a găsi o soluție pentru a plăti datoriile cât mai eficient posibil.

Există mai multe tipuri de faliment, inclusiv falimentul în fața tribunalului (concurs) și falimentul în afara tribunalului (aranjament voluntar cu creditorii). În general, în falimentul în fața tribunalului, administratorul va evalua activele și datoriile firmei și va propune un plan de plata către creditori. În falimentul în afara tribunalului, firma poate ajunge la un acord cu creditorii săi pentru a plăti datoriile într-un mod agreat de ambele părți.

În orice caz, în procesul de faliment, datoriile firmei sunt plătite în ordinea priorității lor legale. De exemplu, datoriile fiscale și cele pentru salarii sunt plătite înaintea altor datorii. Datoriile care rămân neplătite după ce au fost plătite cele prioritare pot fi anulate prin procesul de faliment.

Este important să înțelegi că procesul de faliment poate avea consecințe serioase pentru o firmă, inclusiv pierderea activelor și închiderea afacerii. De aceea, este important să consulti un avocat specializat în faliment înainte de a lua o astfel de decizie.