| anonim_4396 a întrebat:

Cine suporta datoriile unei societati comerciale in caz de faliment?

4 răspunsuri:
| Brotacelu a răspuns:

Banca, SC se imprumuta la banca pentru a-si acoperi datoriile, iar cand nu mai poate inapoia bancii datoria aceasta ii scoate toate bunurile la licitatie recuperand din bani pierduti bagand societatea in faliment.

| flower a răspuns:

Depinde pentru ce intrebi. O firma falimentara care nu are bunuri de vandut pentru a-si acoperii din datorii, iese basma curata. Daca intrebi din pdv al furnizorului, atunci depinde foarte mult de corpul contractului pe care il ai cu firma resp. Pentru ca, in unele contracte exista o clauza in care se stipuleaza ca, furnizorul este despagubit de administratorul firmei in caz de faliment. Daca nu exista o astfel de clauza datoriile raman neachitate. Dar e cale lunga pana la a se declara falimentara o firma, pentru ca aici intervine fiscul, care decide daca firma este intr-adevar falimentara sau este doar o incercare disperata de a se sustrage de la acoperirea datoriilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum cine? Pai la FNI si SAFI si Bancorex, Dacia Felix etc etc, cine a suportat... prostimea, popru, calicimea rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este adevarat... datoriile unei SC nu le suporta nimeni... teoretic, administratorul ar trebui tras la raspundere, dar legislatia din Romania are fff multe goluri si administratorii scapa intotdeauna! de un an de zile am un proces pe rol si inca nu s-a rezolvat nimic! pe de alta parte, poti depune plangere la Politie pentru inselaciune... daca nu-ti recuperezi banii, macar poti incerca sa-l infunzi pe respectivul administrator...