Întrebare recomandată | iury a întrebat:

Buna daca o firma a fost transferata pe un alt nume si firma are datorii cine plateste datoriile? se mai poate sa deschizi un magazin daca are datori la stat 300 de mill

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate cazurile firma plateste datoriile. Patronul raspunde pentru datoriile firmei doar daca aceasta a fost declarata falimentara si este atrasa raspunderea lui, prin hotarare judecatoreasca.
Atata timp cat firma functioneaza si nu a intrat in procedura de insolventa poate sa-si desfasoare activitatea, inclusiv sa deschida un magazin, indiferent ca are datorii ori nu.
Apropo, este vorba de 300 milioane in lei noi sau in lei vechi?

| iury explică (pentru Ioandelasal):

300 de milioane vechi si persoana care a avut firma a transferato pe numele la alta persoana care vrea sa deschida un magazin si nu a spus de la inceput ca are datori si m-ar interesa pe a cui nume figureaza datoria

| Ioandelasal a răspuns (pentru iury):

Asa cum ti-am spus datoria este a firmei si este pe ea.
Cum a luat acea persoana firma, fara sa vada despre ce-i vorba?